Znana szachistka pozwała Netflixa za Gambit Królowej

Znana szachistka pozwała Netflixa za Gambit Królowej

Serial Gambit Królowej okazał się absolutnym hitem Netflixa. Twórcy zeszłorocznej produkcji na pewno mogą cieszyć się świetnym odbiorem filmu, jednak nie wszystkim się on spodobał. Serial został bowiem pozwany przez znaną szachistkę.


Za pozew odpowiada 80-letnia Nona Gaprindaszwili - gruzińska szachistka i mistrzyni świata w szachach w latach 1962–1978. Powodem jest jedno ze zdań z ostatniego odcinka serialu. Główna bohaterka produkcji - Beth Harmon - wypowiedziała następujące słowa:
Jedyną niezwykłą rzeczą w niej tak naprawdę jest jej płeć, a nawet to nie jest wyjątkowe w Rosji. Jest jeszcze Nona Gaprindashwili, ale ta jest mistrzynią świata kobiet i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami.

Szachistka stwierdziła, że wypowiedź umniejsza jej osiągnięciom oraz jest wyrazem seksizmu, a także błędnie przytacza jej pochodzenie, ponieważ ta nie jest Rosjanką, a Gruzinką. Dodatkowo Gaprindaszwili zaznacza, że stwierdzenie dotyczące tego, że rzekomo nigdy nie grała z mężczyznami także jest błędne. Szachistka wnosi o usunięcie wspomnianego cytatu z produkcji i żąda odszkodowania wynoszącego 5 mln dolarów.Netflix odniósł się już do głośnego pozwu i zaznaczył, że firma w wypowiedzi z seriali nie widzi nic fałszywego i mimo poszanowania osiągnięć szachistki będzie bronić swojej racji w sądzie.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.