Zhackowano drukarki na całym świecie w celu subskrybowania PewDiePie!

Zhackowano drukarki na całym świecie w celu subskrybowania PewDiePie!

Już od jakiegoś czasu w internecie głośno jest na temat możliwej zmiany na pierwszym miejscu listy największych kanałów na YouTube. Na ten moment nadal prowadzi PewDiePie, lecz już wkrótce może się to zmienić. Wiele osób zaangażowało się w akcję, która ma powstrzymać kanał T-Series przed wyprzedzeniem Felixa. Dołączył do niej nawet haker, który w ciekawy sposób zareklamował kanał PewDiePie.


Już niewiele ponad 90 tysięcy subskrybentów dzieli kanały PewDiePie i T-Series. Walka o pierwsze miejsce na podium trwa i ze strony fanów Felixa widać ogromne zaangażowanie. Włączyło się w nią również wielu YouTuberów, takich jak Mr. Beast, który najpierw wykupił kilkanaście bilbordów w mieście, by zareklamować kanał szwedzkiego YouTubera, a później wypowiedział nazwę jego kanału 100 tysięcy razy na niemalże 12-godzinnym filmie. Teraz walka weszła na zupełnie nowy poziom, gdyż do akcji włączył się nawet haker. Przejął on kontrolę nad około 50 tysiącami drukarek, które ku zdziwieniu właścicieli wydrukowały kartkę z instrukcją, co zrobić, by PewDiePie nie został wyprzedzony przez T-Series. Komunikat brzmiał:
PewDiePie ma kłopot i potrzebuje twojej pomocy, by pokonać T-Series!

PewDiePie, największy pod względem ilości subskrypcji kanał na YouTube jest zagrożony utratą tej pozycji przez kanał indyjskiej firmy zwanej T-Series, na którym znajdują się wyłącznie trailery filmów z Bollywood oraz piosenki.

O fakcie, właściciele zhakowanych drukarek poinformowali na Twitterze. Wielu z nich dostało pismo poprzez drukarkę w pracy, która najwidoczniej nie posiadała odpowiednich zabezpieczeń przed włamaniem.

Sprawca ataku przyznał się na Twitterze twierdzą, że cała akcja miała pokazać właścicielom drukarek, jak łatwo jest się do nich włamać, przejąć nad nimi kontrolę, czy nawet spowodować fizyczne uszkodzenia. Na jeden z postów informujących o ataku, hacker odpisał:
Twoja drukarka jest niezabezpieczona, próbuję cię ostrzec, byś to zmienił, ale jak inaczej mam zwrócić twoją uwagę?

Jak twierdzi sprawca, atak nie był planowany, a jego przeprowadzenie nie zajęło więcej niż 30 minut. W tym czasie zyskał dostęp do ponad 800 tysięcy niezabezpieczonych drukarek, lecz wykorzystał tylko 50 tysięcy. Przyznał, że chce zwiększyć świadomość ludzi, którzy nie rozumieją, że otwarte porty w drukarkach mogą sprawić, że ktoś ukradnie ich pliki, zainstaluje złośliwe oprogramowanie, czy nawet spowoduje realne uszkodzenia urządzenia. Jak zatem widać, reklama kanału PewDiePie była tylko skutkiem ubocznym akcji mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa właścicieli drukarek. Mamy nadzieję, że następne próby walki o subskrypcje będą znacznie mniej dokuczliwe, a cel, o który walczą fani, zostanie osiągnięty.

Mateusz Książek

Jestem uczniem liceum, organistą i skrzypkiem. Wolny czas zapełniam oglądaniem filmów na YouTube i muzyką.