YouTube wdraża wsparcie dla telewizorów 8K

YouTube wdraża wsparcie dla telewizorów 8K

Zakup telewizorów 8K w Polsce jest już możliwy od jakiegoś czasu, jednak sytuacja wciąż ma się ciężko, jeśli chodzi o pełne wykorzystanie ich zaplecza technologicznego. Na wyżej wspomnianą rozdzielczość, będzie od teraz przygotowana platforma YouTube.


Ceny telewizorów 8K w Polsce potrafią przekraczać kilkadziesiąt tysięcy złotych, a poza pięknie wyglądającym filmem przyrodniczym wyświetlanym na sklepowej półce, ciężko potem o wykorzystanie możliwości urządzenia w realiach domowych. Wysokiej jakości materiały można było znaleźć na YouTube, który do tej pory, miał jednak swoją górną granicę wyświetlania treści w rozdzielczości 4K. Od teraz YouTube stał się gotowy na prezentowanie filmów w 8K, a to wszystko za sprawą nowo wprowadzonego kodeku AV1 od Google. Limit maksymalnej rozdzielczości 4K na YouTube był spowodowany brakiem kodeku AV1, który jest odpowiednim formatem dla materiałów audiowizualnych bardzo wysokiej jakości. Teraz został on wdrożony  na YouTube globalnie, a o jego implementację starają się również Facebook oraz Twitch, który ma obsługiwać rozdzielczość 8K już w przyszłym roku.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.