YouTube po skandalu Davida Dobrika demonetyzuje jego kanały

YouTube po skandalu Davida Dobrika demonetyzuje jego kanały

YouTube zdecydował się na demonetyzację wszystkich kanałów Davida Dobrika. Stało się to po ujawnieniu skandalu seksualnego, w który zamieszany był słowacki influcencer.


Redakcja serwisu Business Insider postanowiła niedawno wszcząć śledztwo dotyczące Davida Dobrika i jego udziału w napaści na tle seksualnym. Publikacja raportu godzącego w wizerunek influencera spotkała się z natychmiastową reakcją ze strony firm z nim współpracujących.

Okej, ale o co dokładnie chodzi? Kobieta współpracująca z Davidem stwierdziła, że jeden z byłych członków (Dominykas Zeglaitis) Vlog Squad (grupy założonej przez twórcę) zgwałcił ją podczas gdy ta była zbyt pijana, by zgodzić się na jakąkolwiek aktywność. Stało się to w 2018 roku.

Materiał nagrany tamtego dnia trafił na YouTube pod nazwą "SHE SHOULD NOT HAVE PLAYED WITH FIRE!!". Na platformie znaleźć można reupload klipu oraz kilkadziesiąt reakcji innych twórców.

David Dobrik kilka dni temu opublikował na swoim kanale film, gdzie przeprasza za całe zajście i przeprosił kobietę za "umieszczenie w środowisku ludzi, przez których zostało narażone jej bezpieczeństwo". Influencer potwierdził także, iż zakończył współpracę z oskarżonym o gwałt mężczyzną w 2019 roku.Wskutek tego skandalu YouTube podjął decyzję o demonetyzacji wszystkich trzech kanałów Davida Dobrika. Mowa o profilach o nazwie "David Dobrik", "David Dobrik Too" oraz "Views". Oberwało się oczywiście także "Durte Dom" - kanałowi Dominykasa Zeglatisa.

Oficjalne oświadczenie YouTube brzmi następująco:
Mamy surowe zasady, które zabraniają molestowania seksualnego na YouTube i bardzo poważnie traktują zarzuty o napaść na tle seksualnym. Tymczasowo zawiesiliśmy zarabianie na kanałach Davida Dobrika i Durte Dom za naruszenie naszych zasad dotyczących odpowiedzialności za twórców.

To jednak nie wszystko. David Dobrik pożegnał się z partnerami pokroju HelloFresh, EA Sports, Dollar Shave Club i Facebooka. Jego aplikacja Dispo straciła także wpływowych inwestorów. Jednym słowem - kiepsko.

 

Co sądzicie o całym skandalu? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.