YouTube planuje usunąć licznik łapek w dół

YouTube planuje usunąć licznik łapek w dół

Zespół odpowiedzialny za YouTube poinformował o rozpoczęciu testów kontrowersyjnej zmiany. Chodzi o ukrycie publicznego licznika negatywnych ocen pod materiałami wideo.


Możliwość zostawienia łapek w dół/górę to niewątpliwie podstawowa funkcja na YouTube. Dzięki niej użytkownicy mogą w szybki sposób wyrazić swoją opinię na temat konkretnego filmu. Już niedługo system ten może doczekać się kluczowych zmian.

Teraz twórca ma możliwość wyłączenia licznika ocen oraz komentarzy pod swoimi materiałami. Jak możemy wyczytać z postu opublikowanego przez zespół YouTube - prowadzone są testy polegające na kompletnej dezaktywacji licznika łapek w dół. Dlaczego?

Wszystko ze względu na "dobre samopoczucie twórców". Podobno pojawiają się głosy o negatywnym wpływie łapek w dół na zdrowie psychiczne influencerów oraz ich motywację do tworzenia. Oczywiście nie jest to regułą.

Odbiorcy będą mogli kliknąć przycisk "To mi się nie podoba", lecz nie zobaczą ile innych osób to zrobiło. Rzecz jasna zniknie także poziomy pasek informujący o proporcjach pozytywnych oraz negatywnych ocen. Wgląd do kompletnych statystyk uzyskają wyłącznie twórcy publikujący dany materiał.

 Osobiście uważam tę zmianę za szkodliwą. Sytuacje, kiedy użytkownicy zostawiają łapki w dół "specjalnie" to rzadkość. Zazwyczaj oceniana jest m.in. wartość merytoryczna klipu lub jego ogólna jakość (na różnych płaszczyznach). Negatywne opinie mają także ogromne znaczenie w przypadku poradników - wtedy pozwalają one szybko sprawdzić czy warto w ogóle materiał oglądać. Przydają się również w przypadku zwiastunów gier czy filmów.

Dezaktywacja licznika łapek w dół może przyczynić się do zwiększenia zjawiska dezinformacji i nieco zmniejszyć wpływ internautów na panujące trendy. Na razie jednak mamy do czynienia z eksperymentem i nie wiadomo czy wyżej opisana zmiana wejdzie w życie.

Tego dowiemy się na przestrzeni najbliższych tygodni/miesięcy. Przez ten czas niektórzy użytkownicy mogą widzieć u siebie zmiany w obrębie systemu ocen.

 

Co sądzicie o tego typu nowościach? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.