YouTube blokuje komentarze pod filmami z dziećmi

YouTube blokuje komentarze pod filmami z dziećmi

Zarząd YouTube oświadczył, że zablokował możliwość komentowania milionów filmów i zamierza kontynuować te działania. Chodzi o materiały z udziałem dzieci, które cieszą się niebezpiecznym zainteresowaniem ze strony pedofilów działających w Internecie.


Siatka pedofilska działa na YouTube od długiego czasu, ale dopiero w przeciągu ostatnich tygodni sprawa została nagłośniona szczególnie mocno. Pod zwyczajnymi na pozór filmami tworzonymi przez nieletnich roiło się od komentarzy o charakterze erotycznym pisanych z fikcyjnych kont.

Ponadto pewna grupa wykorzystywała algorytm YouTube do przekierowywania innych odbiorców z niegroźnych filmów do materiałów, które zawierały przejawy wykorzystywania dzieci. Gigantyczni reklamodawcy, tacy jak Disney czy Epic Games zareagowali błyskawicznie i wycofali się ze współpracy z platformą należącą do Google.
W ciągu ostatniego tygodnia podjęliśmy szereg kroków, aby lepiej chronić dzieci. Zaczniemy zawieszać możliwość komentowania większości filmów z udziałem nieletnich, z wyjątkiem niewielkiej liczby kanałów, które aktywnie moderują swoje komentarze i podejmują dodatkowe kroki w celu ochrony dzieci. Rozumiemy, że komentarze są ważnym sposobem na nawiązywanie kontaktu twórców z ich odbiorcami; wiemy też, że jest to właściwa decyzja, aby chronić społeczność YouTube. – Mówi rzecznik Google.

Dowiadujemy się więc, że kilka kanałów moderujących na bieżąco komentarze ma szansę zachować tę opcję pod swoimi filmami. Kierownictwo YouTube po raz kolejny zapowiada, że usprawni także algorytm przeszukujący podejrzane wpisy.

avatar

Patryk Bałajewicz

Brak opisu