Czarny Protest - twórcy YouTube wspierają sprzeciw!

Czarny Protest - twórcy YouTube wspierają sprzeciw!

Obecnie w Polsce trwa jedna z większych manifestacji kobiet w ostatnim czasie. Dotyczy ona odbywających od wczoraj w Sejmie obrad nad wprowadzeniem ustawy o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w naszym kraju. Projekt został przygotowany przez Fundację „Pro – Prawo do Życia” oraz konserwatywny Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo luris”. W ramach sprzeciwu powstał czarny protest, w którym biorą udział nie tylko gwiazdy show-biznesu, ale także twórcy YouTube.


Czego dokładnie dotyczy wspomniany wyżej projekt ustawy? Otóż jego głównym założeniem jest wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu aborcji, a za jej nielegalne wykonanie będzie groziła kara więzienia nie tylko dla lekarza, który ją zrealizował, ale również dla kobiety, która zdecydowała się na przeprowadzenie zabiegu. Jak do tej pory, w naszym kraju aborcja była dozwolona w trzech przypadkach: jeżeli ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby, która zagraża jego życiu, a także wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. W tym przypadku jednak Komitet „Stop Aborcji” żąda dodatkowo, aby za przestępstwo zabicia nienarodzonego dziecka odpowiedzialność ponosiła zarówno kobieta, jak i lekarz, a za dokonanie tego czynu ma grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W obronie dotychczasowego prawa aborcyjnego stoi Komitet „Ratujmy Kobiety”, który przygotował swój własny projekt ustawy. Jest w nim mowa o prawie każdej osoby ciężarnej do przerwania ciąży do końca 12 tygodnia, oczywiście w określonych wyżej sytuacjach. Kobiety, ale i nie tylko, postanowiły wyrazić swój sprzeciw.


Od wczoraj trwa tzw. czarny protest, który stanowi symboliczną manifestację w postaci udostępniania na portalach społecznościowych czarno-białych zdjęć z  #czarnyprotest lub ubierania się na czarno, aby ludzie zauważyli problem nawet w zwyczajnych, codziennych momentach, takich jak, np.: praca, spacer, czy wyjście na zakupy. Z dnia na dzień coraz więcej osób przyłącza się do czarnego protestu, co dotyczy także twórców YouTube. Zobaczcie sami:


#czarnyprotest


Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Aleksandra Kasprzyk Dąbrowska (@freakshowmishon)


#czarnyprotest

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Lisie Pieklo (@lisiepieklo)


▪️ #CzarnyProtest ▪️ To co się dzieje w tym kraju to jakiś żart. ▪️💀


Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @ihanio

Udział w całej akcji wzięli twórcy tacy jak: Krzysztof Gonciarz wraz z Kasią, Lisie Piekło, Ihanio, czy żona Człowieka Wargi – Mishon. Ich zdjęcia pojawiły się na Instagramie oraz Facebooku. Oni również są przeciwko odbieraniu kobietom prawa do wyboru i podejmowania samodzielnych decyzji dotyczących własnego ciała. Oczywiście czarny protest jest na razie tylko symboliczną manifestacją, ale z doświadczenia wiadomo, że właśnie takie pokazywanie problemu, jest zazwyczaj najbardziej skuteczne. Sam fakt, że do sprzeciwu dołączają się nawet mężczyźni, świadczy o tym, że nie jest to zwyczajny projekt nowej ustawy, ale skrajnie ideologiczny oraz konserwatywny pomysł. Szczerze liczymy na powodzenia czarnego protestu, aby siła Internetu przezwyciężyła dziwne i nieprzemyślane pomysły na zmianę polskiego prawa.


A czy Wy znacie jeszcze jakiegoś twórcę YouTube, który postanowił wziąć udział w czarnym proteście? Piszcze w komentarzach!