Policja zatrzymała osobę, która dosłownie chciała wysadzić internet

Policja zatrzymała osobę, która dosłownie chciała wysadzić internet

Mężczyzna został aresztowany, ponieważ planował zamach na "70% Internetu w Stanach Zjednoczonych". FBI zatrzymało go podczas próby podłożenia bomby w centrum serwerowym Amazona w Ashburn, w stanie Wirginia.


Federalne Biuro śledcze aresztowało 28-letniego Setha Aarona Pendleya, który został podejrzany o zamach na "70% Internetu w USA". Wszystko zaczęło się od jego wypowiedzi na forum w serwisie MyMilitia ze stycznia i lutego 2021 roku, które wzbudziły zaniepokojenie innych użytkowników portalu. Mężczyzna uważał, że przez centra danych Amazona, na mocy tajnego dekretu rządowego, przepływa 70% danych internetowych ze Stanów Zjednoczonych. Na forum MyMilitia podał swoje szczegółowe plany likwidacji serwerów AWS wraz z mapami budynków serwerowni Amazona w Ashburn. Na szczęście FBI przejęło te informacje i Pendley został zatrzymany podczas prowokacji.

Budynki Amazon Web Services
Źródło: Google


28-letni mężczyzna był przekonany, że zamach na serwerownię Amazona zakończy rządy oligarchii w USA. Taką motywację swoich działań podał agentowi FBI, który podszywał się pod handlarza materiałami wybuchowymi. 8 kwietnia 2021 Pendley otrzymał od agenta federalnego atrapy bomby i został aresztowany tuż po spakowaniu ich do swojego samochodu. Za próbę zamachu grozi mu nawet do 20 lat więzienia. Śledztwo nadal trwa, prowadzi je biuro terenowe FBI w Dallas, agencja w Wichita Falls i grupa zadaniowa FBI ds. terroryzmu w Teksasie.

Podczas rozmowy z serwisem BleepingComputer rzecznik Amazona poświadczył:
Chcielibyśmy podziękować FBI za ich pracę w tym śledztwie. Bezpieczeństwo naszych pracowników i ochronę danych klientów traktujemy niezwykle poważnie. Stale sprawdzamy różne kierunki pod kątem potencjalnych zagrożeń. Będziemy nadal uważać na naszych pracowników i klientów.

Prerak Shah - pełniący obowiązki prokuratora USA - wyraził również wdzięczność osobie, która zgłosiła plany zamachu Pendleya. Informacja o tym znajduje się na oficjalnej stronie biura prokuratora Północnego Okręgu Teksasu:
Jesteśmy wdzięczni zainteresowanemu obywatelowi, który zgłosił niepokojącą retorykę internetową oskarżonego. Zgłaszając swoje obawy FBI, osoba ta mogła uratować życie wielu pracownikom technicznym.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.