Oszustwa

Oszustwa "na Friza" coraz bardziej popularne

Jak informuje organizacja fast-checkingowa DEMAGOG, w sieci pojawił się kolejny fałszywy profil Friza. Jego celem może być wyłudzenie wrażliwych danych. Nie jest to pierwsze tego typu oszustwo, jednak na fali popularności YouTubera można zauważyć, że tego typu metody są coraz częściej spotykane w sieci. 


W ostatnich dniach użytkownicy zgłaszają, że na Facebooku widoczne są posty fanpage pod nazwą "Karol Friz Wiśniewski", który nie jest związany z YouTuberem. Profil zachęca do udziału w "konkursie", a jego celem jest zwiększenie zasięgów profilu i prawdopodobne wyłudzenie wrażliwych danych przez kontakt bezpośredni z użytkownikami, którzy reagują na post.

Jeden z tego typu postów zebrał setki polubień, komentarzy i udostępnień, a sam profil polubiło ponad tysiąc osób. Niestety, tylko część z komentujących zwróciła uwagę na to, że nie jest to prawdziwy profil YouTubera i przestrzegła przed tym innych.

Źródło: demagog.org.pl


Serwis DEMAGOG zwraca przy tym uwagę w jaki sposób nie dać się złapać na podobne oszustwa stron podszywających się pod znane osobistości. Należy przede wszystkim sprawdzić datę założenia profilu, częstotliwość publikacji wpisów, fakt posiadania znacznika weryfikacji oraz liczbę fanów, jakie wyświetla dana strona. Pamiętajcie także, że jeśli zobaczycie podobny post w mediach społecznościowych, zawsze istnieje możliwość zgłoszenia wpisu oraz samej strony do administracji serwisu, która powinna rozpatrzyć waszą uwagę.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.