Już wkrótce ruszą testy internetu Starlink

Już wkrótce ruszą testy internetu Starlink

Starlink jest jednym z wciąż wdrażanych w życie projektów SpaceX, którego celem jest wysłanie na orbitę ziemską kilku tysięcy specjalnych satelitów, zapewniających przestępne cenowo łącze internetowe na całym świecie. Pierwsze efekty, już niedługo, zobaczyć będą mogli mieszkańcy USA oraz Kanady, bowiem tam przeprowadzone zostaną wstępne testy usługi.


Ambitny plan Elona Muska realizowany jest od 2015 roku, a na orbicie znajduje się w tej chwili już 540 satelitów Starlink, z czego ostatnie zostały wystrzelone 13 czerwca 2020 roku. Pierwsza faza testowa internetu od Muska rozpocznie się już niedługo, gdyż SpaceX już zaczęło wysyłać maile do pierwszych, potencjalnych testerów usługi. Poszczególni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, którzy zaktualizowali swój adres zamieszkania (w odpowiedzi na maila poniżej), otrzymają specjalną antenę oraz router.

Treść wiadomości mailowej wysyłanej przez SpaceX


Antena Starlink


Osoby testujące internet SpaceX w pierwszej, zamkniętej fazie testowej muszą mieć możliwość niezakłóconej obserwacji tzw. nieba północnego - a dokładnie znajdować się między 44. a 55. stopniem szerokości geograficznej. Od pierwszych użytkowników pobrana zostanie jedynie symboliczna opłata w wysokości 1$, która ma na celu przetestować poprawność działania systemu płatności. Niedługo po zakończeniu zamkniętych testów Starlink, odbyć ma się ich druga faza, z której będą już mogli skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od miejsca zamieszkania. 

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.