Pół miliona kont użytkowników Zoom'a trafiło na Dark Webowe aukcje

Pół miliona kont użytkowników Zoom'a trafiło na Dark Webowe aukcje

Zoom to platforma, która zdobyła ogromną popularność podczas kwarantanny, głównie ze względu na sporą ilość funkcji, niedostępnych u konkurencji. Szybko po wzroście zainteresowania Zoom'em, wiele osób zarzucało aplikacji bardzo słaby poziom zabezpieczeń, czego pierwsze efekty, już teraz zaczynają być poważne. 


Zoom szybko wkupił się w łaski konsumentów bijąc na głowę konkurencyjnego Skype'a, czy Google Hangouts. Pomimo dużej funkcjonalności platformy, której przykładem jest choćby możliwość tworzenia nawet 100-osobowych sesji, szybko pojawiły się głosy o słabym poziomie zabezpieczeń aplikacji. Elon Musk oraz Bill Gates nie bez powodu zabronili swoim pracownikom korzystania z Zoom'a, bowiem konta ponad 500 000 użytkowników zostały skradzione, a następnie stały się gorącym towarem na forach hakerskich w Dark Webie. Skradzione konta użytkowników są sprzedawane w cenie hurtowej 0,002 dolara za konto, a niektóre z nich nawet bezpłatnie. Zawierają one dane takie jak e-mail, hasło oraz kod pin powiązany z kontem gospodarza, które pozwalają hakerom na trolling z wykorzystaniem cudzej tożsamości lub podsłuchiwanie.  Nie jest to pierwsza wpadka platformy związana z ochroną danych użytkowników, które trafiły na Dark Web już któryś raz z kolei. 

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.