Zmarł ilustrator i współtwórca komiksu

Zmarł ilustrator i współtwórca komiksu "Asterix i Obelix"

Albert Uderzo zmarł w wieku 92 lat. Autor zasłynął przede wszystkim z ilustrowania serii komiksów "Asterix i Obelix". Serie opowiadającą o przygodach mężnych galów, Uderzo współtworzył wraz z René Gościnnym od 1951 roku.


Pierwsze egzemplarze komiksu o Asterixie i Obelixie trafiły na sklepowe półki dopiero 8 lat po rozpoczęciu prac, a dokładnie 29 października 1959 roku. Od tego czasu wykreowane przez autorów postacie stały się częścią popkultury, a sam komiks doczekał się wielu adaptacji w formie filmów aktorskich oraz gier wideo. Francuskie produkcje filmowe oparte o "Asterixa i Obelixa" spopularyzowały dwójkę galów na cały świat i do tej pory są jednymi z chętniej oglądanych komedii, a od momentu powstania komiksów na świecie sprzedano 380 milionów egzemplarzy albumów o Asteriksie w 111 językach. Albert Uderzo w 1985 roku został oznaczony Legią Honorową za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.Rysownik odszedł z powodu zawału serca w swoim domu rodzinnym. Informacja o śmierci artysty została oficjalnie potwierdzona przez najbliższych oraz jego własne wydawnictwo Dargaud.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.