Kolejni polscy raperzy blokowani przez YouTube

Kolejni polscy raperzy blokowani przez YouTube

W zeszłym tygodniu informowaliśmy was o usunięciu jednego z najpopularniejszych teledysków rapera Maty. Klip do "100 dni do matury" z nowej, dopiero co debiutującej płyty o tym samym tytule, został trwale zablokowany przez YouTube. Nie minęło wiele czasu, a teledyski kolejnych polskich artystów zostały zablokowane przez serwis.


Sprawa całkowitego usunięcia teledysku Maty wywołała w sieci w spore poruszenie. Było to spowodowane zarówno głośną premierą, dobrym przyjęciem utworu jak i dość niespodziewaną decyzją YouTube. Serwis usunął teledysk rapera, uzasadniając swoją decyzję "naruszeniem zasad dotyczących bezpieczeństwa dzieci". Wyjaśniliśmy wtedy, że do blokady doszło za sprawą nowego regulaminu portalu, który wraz z początkiem tego roku został dopasowany do wymagań amerykańskiego prawa COPPA. Więcej o tej sprawie możecie przeczytać klikając tutaj. 

Od tego czasu, kolejne klipy popularnych raperów, zostały częściowo lub całkowicie zablokowane przez YouTube. Pierwsza sytuacja dotyczy Żabsona, którego utwór "Noworoczny freestyle" z Kizo i Chrisem Abolade, został w ten sam dzień skategoryzowany jako "Film z ograniczeniami wiekowymi", czyli dla osób, które posiadają 18 lub więcej lat. Raperowi decyzja YouTube zdecydowanie się nie spodobała, więc postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat, publikując krótką wiadomość na swoim Instagram Story:

Jeśli posiadacie 18 lub więcej lat, klip ten możecie obejrzeć poniżej:Nie jest to jedyna sytuacja z ostatnich dni, w której YouTube ograniczył wideo twórcy. W jeszcze dziwniejszej sytuacji znalazł się bowiem Oki, którego teledysk do "Kochać Bloki" nagrany wspólnie ze Szpakiem, całkowicie zniknął z platformy. Fani artystów zaczęli masowo wypytywać o powody zniknięcia klipu, a oficjalnie wyjaśnił je sam poszkodowany. Raper na grupie 47movement wytłumaczył, że teledysk zniknął z YouTube, ponieważ został zgłoszony za rzekomą kradzież sample'a, co według niego jest zupełną nieprawdą. Artysta od razu zgłosił niesłuszną decyzję YouTube i teraz czeka na wiadomość zwrotną. Dodatkowo zapewnił fanów, że teledysk powinien w najbliższych dniach powrócić.

Źródła: własne / fot. @przemek.pro

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.