YouTuberzy warci polecenia: Borkoś

YouTuberzy warci polecenia: Borkoś

Borkoś jest jednym z tych kanałów na polskim YouTube, który niesie ze sobą wiele wartościowych i przydatnych treści. Twórca kanału o tematyce medycyny ratunkowej i ratownictwa cywilnego przyciąga coraz więcej widzów. Dlaczego warto go oglądać? Zapraszamy do kolejnego artykułu z serii YouTuberzy warci polecenia!


Marcin "Borkoś" Borkowski na swoim kanale  publikuje filmy od 2014 roku. Obecnie największą rozpoznawalność przynoszą mu vlogi z MotoAmbulansu, którym dociera do poszkodowanych na ulicach Warszawy w pierwszych minutach od zdarzenia, ratując przy tym poszkodowanych od nieraz tragicznych konsekwencji.



Borkoś w 2021 roku gościnnie wystąpił na popularnych polskich kanałach YouTube, o czym pisaliśmy tutaj. Najpierw Marcin pojawił się bez wcześniejszej zapowiedzi na transmisji na żywo na Kanale Sportowym. Występ był spowodowany wydarzeniami podczas meczu EURO 2020 z udziałem duńskiego piłkarza - Christiana Eriksena. Borkoś na streamie opisał całą sytuację oraz wraz z pomocą przedstawił jak poprawnie dokonać resuscytacji krążeniowo-oddechowej.



Niedługo później twórca kanału wystąpił także na vlogu u reZigiusza, gdzie zbadał uczestników eksperymentu oraz był w gotowości do ewentualnej pomocy z odpowiednim sprzętem. Oba gościnne udziały Borkosia na tak popularnych kanałach spowodowały, że jego kanał zasubskrybowało kilkadziesiąt tysięcy nowych widzów.

Od jakiegoś czasu Borkoś wykorzystuje swoją popularność w bardzo ciekawym i z pewnością szczytnym celu. W sklepie AEDMAX24, dostępne są apteczki stworzone przez Borkosia. Na bazie swoich doświadczeń, ratownik przygotował rozwiązanie, które może okazać się przydatne przy udzielaniu pierwszej pomocy każdego dnia. Część kwoty ze sprzedaży apteczek przeznaczona jest na wsparcie działalności MotoAmbulansu.



Popularność kanału Borkosia niesie ze sobą wiele dobrego. Filmy, które oglądane są czasem nawet przez setki tysięcy osób, uczą przede wszystkim tego, jak postąpić w sytuacjach wymagających zastosowania pierwszej pomocy. Świadczą o tym także komentarze pod filmami Marcina, w których nieraz czytamy, że wiedza z materiałów przydała się przy wypadkach, których widzowie byli świadkami.

Niestety, popularność twórcy niesie ze sobą także pewne negatywne skutki dla samego MotoAmbulansu. W ostatnim czasie pojazd Borkosia został pozbawiony sygnałów świetlnych w związku ze zgłoszeniami pewnych osob. Ratownik sprawę skomentował w następujący sposób:
Mój dotychczasowy dorobek ratowania ludzkiego zdrowia i życia nie przekonuje pewnej instytucji o tym, że ratuję poszkodowanych. Do tego ciągłe pisanie donosów przez ludzi "prawych" do różnych instytucji spowodowało, że dalej ratuję obywateli ale bez niebieskich. Dziękuję Wam, za to, że jesteście z Borkosiem w tych trudnych chwilach i wspieracie nieprzerwane działanie motoambulansu. Łza się kręci w oku ale Borkoś się nie podda.


Pomimo pewnych przeciwności, jesteśmy pewni, że na kanał Borkosia nadal będą trafiały uczące materiały z MotoAmbulansu. Wolontariusz nieraz pokazał, że to co robi, robi z pasji i chęci dzielenia się z innymi wartościowymi publikacjami. Na koniec - jak to mówi Borkoś - "bądźcie zdrowi, bądźcie bezpieczni!".

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.