YouTuberzy startują w wyborach na burmistrza Londynu

YouTuberzy startują w wyborach na burmistrza Londynu

Max Fosh oraz Niko Omilana to twórcy internetowi, którzy zdecydowali się wziąć udział w wyborach na burmistrza Londynu. Obydwoje podchodzą do tego w zupełnie odmienny sposób.


Influencerzy dosyć regularnie biorą udział w projektach, które niekoniecznie powiązane są z ich twórczością. Wykorzystują w ten sposób swoje zasięgi i rozpoznawalność, by w jakiś sposób oddziaływać na grupę docelową i osiągnąć postawiony sobie cel. Taka sytuacja ma właśnie miejsce na brytyjskiej scenie YouTube.

Już niedługo w Londynie odbędą się wybory na burmistrza. O stanowisko walczą oczywiście politycy, ale... nie tylko. Do bitwy dołączyli się również popularni twórcy internetowi. Max Fosh oraz Niko Omilana - bo o nich mowa - rozpoczęli w internecie własne kampanie.

Max Fosh to internetowy komik z 423 tys. subskrypcji. Cały projekt traktuje raczej jako żart i sposób na zwiększenie swojej rozpoznawalności. Chce także zdobyć więcej głosów niż Laurence Fox - aktor o prawicowych poglądach, który także kandyduje. Ba! Influencer nawet włamał się na jego stronę internetową.Niko Omilana to z kolei nieco bardziej znany YouTuber - na swoim kanale zgromadził niemalże 4 miliony subskrypcji, a film o kampanii zdobył prawie 6 milionów wyświetleń. W tym przypadku twórca zapewnia, że swój start w wyborach traktuje poważnie. Według sondaży zajmuje piąte miejsce w kwestii poparcia społecznego z wynikiem w okolicy 5%.Co prawda nas ta cała sprawa nie dotyczy, lecz tego typu zjawisko wydaje się naprawdę ciekawe. Politycy oraz influencerzy odgrywają bowiem podobną rolę, gdyż oddziałują na innych wykorzystując swoje umiejętności i popularność. Ciekawe czy któremuś z YouTuberów uda się objąć stanowisko. Zapewne nie, ale zobaczymy.

Tak dla przypomnienia: u nas w Polsce mieliśmy do czynienia z akcją zapoczątkowaną przez WiP Bros. Nagrali oni kilka materiałów oznajmiających, że zakładają partię polityczną. W odróżnieniu od Brytyjczyków - projekt okazał się nieprawdziwy.

 

Co sądzicie o starcie influencerów w wyborach politycznych? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.