YouTube został pozwany przez byłą moderatorkę

YouTube został pozwany przez byłą moderatorkę

Była moderatorka treści na YouTube postanowiła pozwać firmę Google. Za powód podała zachorowanie na depresję oraz doznanie symptomów zespołu stresu pourazowego. Wszystko przez brutalne filmy, które przyszło jej oglądać.


YouTube posiada specjalny oddział odpowiedzialny za moderowanie treści (wspomagany sztuczną inteligencją), które zostają usuwane z portalu jeszcze przez ich finalnym opublikowaniem. Zwyczajni użytkownicy nie mają do nich dostępu - mierzyć się z nimi muszą pracownicy Google.

Jedna z takich osób postanowiła właśnie pozwać giganta. Jak możemy wyczytać w oświadczeniu sporządzonym przez jeden z kalifornijskich sądów:
Napotyka ona problemy ze snem. Kiedy udaje się jej już zasnąć - miewa okropne koszmary. Zdarza jej obudzić się w środku nocy mając przed oczami przerażające treści, które widziała podczas pracy.

Okej, ale o jakich filmach tak naprawdę mowa? Przede wszystkim o takich, gdzie pojawiają się sceny z rozjeżdżania człowieka czołgiem, ściągania z niego skóry czy jedzenia ze zdruzgotanej ludzkiej czaszki. Brzmi przerażająco. W ten sposób kobieta nabawiła się m.in. depresji.

Fragment pisma procesowego przeciw YouTube | Źródło: Superior Court of California


W piśmie procesowym wspomniano, że Google nie zapewniło odpowiedniej opieki psychicznej takim pracownikom i nie zatrudniło odpowiedniej ilości ludzi moderujących tego typu treści. W wyniku tego pojedynczy człowiek musiał spędzać około czterech godzin dziennie na przeglądaniu brutalnych materiałów. 

Była moderatorka stawia następujące żądania - domaga się pełnego odszkodowania, pokrycia kosztów leczenia i zorganizowania programu monitorowania stanu zdrowia psychicznego dla reszty osób wykonujących podobne obowiązki. Jaki będzie finał sprawy? Tego dowiemy się za bliżej nieokreślony czas.

 

Co sądzicie o zamieszaniu? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.