YouTube zmienia system ostrzegania i karania twórców

YouTube zmienia system ostrzegania i karania twórców

Widmo stracenia kanału na YouTube ciąży na praktycznie każdym twórcy, bowiem serwis już niejednokrotnie pokazał, że nawet najbardziej "family friendly" filmy mogą dostać ostrzeżenie. A trzy ostrzeżenia to zawieszenie kanału. Twórcy wprowadzają jednak nowe zasady ostrzeżeń.


System ostrzegania, blokowania i demonetyzowania filmów to jeden z większych problemów YouTube. Prawo karne w serwisie jest bardzo dalekie od ideału i niestety rewolucji nie będzie, jednak wszystko ma być bardziej przejrzyste.

Już 25 lutego każdy użytkownik serwisu, który zrobi coś niezgodnego z jego polityką najpierw zostanie ostrzeżony, a dopiero później "nagrodzony" tzw. strajkiem.  Twórcy portalu twierdzą, że wykroczenia najczęściej są efektem niewiedzy i przypadku, a nie premedytacji, więc dają w ten sposób szansę na głębsze zapoznanie się z zasadami serwisu. Dostajemy więc drugą szansę, choć nieodpowiedni film będzie musiał zostać usunięty.Pierwsze właściwe ostrzeżenie oznacza nałożenie na kanał siedmiodniowej kary w postaci zawieszenia możliwości przesyłania treści i podejmowania działań na koncie. Oprócz tego kanał zostaje objęty strajkiem, który trwa aż 90 dni - jeśli podczas jego trwania twórca drugi raz złamie regulamin serwisu, to jego konto zostaje zamrożone na dwa tygodnie. Trzecie ostrzeżenie, które załapie twórca podczas 90-dniowego strajka będzie równoznaczne z zawieszeniem kanału- tak jak do tej pory.

Powaga wykroczenia nie będzie miała znaczenia i serwis zamierza wszystko traktować tak samo - niezależnie czy chodzi o miniaturkę, linki zewnętrzne czy sam film. portal poinformuje twórcę dokładnym opisem przyczyny otrzymania ostrzeżenia lub zablokowania kanału. Centrum pomocy YouTube ma także zostać wzbogacone o szerszy zakres informacji odnośnie do nieregulaminowych zachowań.

Zmiany te nie zmienią zbyt wiele, trudno bowiem doszukiwać się tutaj zmiany polityki serwisu, której życzyłoby sobie większość twórców. Być może jednak nowy system ostrzeżeń będzie odrobinę bardziej czytelny i przyjazny użytkownikom. Mamy nadzieję, że tak rzeczywiście stanie się w praktyce.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.