YouTube zaostrza swoją politykę dotyczącą dezinformacji

YouTube zaostrza swoją politykę dotyczącą dezinformacji

Regulamin platformy YouTube doczekał się kolejnych znaczących zmian. Jak się okazuje - z portalu od teraz usuwane będą filmy stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji mające na celu szerzenie dezinformacji. Nie ma więc zgody na deepfake. 


YouTube w tym roku doczekał się już jednej poważnej aktualizacji. Mowa tu o przystosowaniu zasad portalu do prawa COPPA - artykuł na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. Tym razem mamy do czynienia ze zmianami nieco innego typu.

W listopadzie 2020 roku odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, których przebieg oraz wynik zapewne już teraz interesuje znaczną część społeczeństwa. Rozwój technologii z jednej strony pomaga w obserwacji tego typu wydarzeń, ale niestety może także znacząco przeszkodzić.

Wszystko przez możliwości sztucznej inteligencji. W sieci coraz powszechniejsza jest technologia deepfake umożliwiająca np. techniczne przekształcenie wypowiedzi polityka tak, by wyglądało na to, że mówi coś innego niż w rzeczywistości. Chyba najgłośniejszym przypadkiem jest manipulacja dokonana na materiale z przemówienia Baracka Obamy.

YouTube nie chce, by tego typu dezinformacyjne filmy były obecne na platformie - zwłaszcza podczas trwania kampanii wyborczej. Dlatego też będą one z portalu sukcesywnie usuwane. Oczywiście zmiany nie wpłyną na możliwość tworzenia i publikowania przeróbek pokroju świetnego "Home Stallone".Czy to dobra zmiana? Można oczywiście na ten temat dyskutować, ale... deepfake jest coraz potężniejszym narzędziem, które zapewne już niejedną osobę wprowadziło w błąd. Ograniczenie jego powszechności (zwłaszcza podczas tak ważnych wyborów, jak elekcja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych) może okazać się więc pomocne i potrzebne.

 

Co sądzicie o nowych zmianach na portalu YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


Źródło: CNET 

avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.