YouTube z oficjalnym oświadczeniem w sprawie

YouTube z oficjalnym oświadczeniem w sprawie "ACTA 2"

We wrześniu Parlament Europejski zaakceptował ustawę dotyczącą ACTA 2, a teraz okazuje się, że przez przyjęcie artykułu 13 YouTube będzie musiał zmierzyć się z optymalizacją podatkową. Czy serwis oraz twórcy mają się czego obawiać? 


CEO YouTube - Susan Wojcicki wystosowała do twórców list, w którym poinformowała, że mogą oni stracić wpływy z tego źródła. We wpisie na blogu zachęca kreatorów do natychmiastowego podjęcia działania i zaprotestowania przeciwko orzeczeniom za pomocą filmów i postów w mediach społecznościowych. Czy istnieje jednak jeszcze jakiś sposób na zmianę decyzji? Przypomnijmy, że już w styczniu nadchodzącego roku, ustawa trafi pod ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim. Jeśli twórcy zamierzają coś zdziałać, pewne kroki powinni rozpocząć już teraz.Drugim problemem, z którym YouTube będzie musiał się zmierzyć jest optymalizacja podatkowa, czyli unikanie opodatkowania. Firma Google uchroniła większość ze swoich przychodów przed opodatkowaniem, jednak Unia Europejska nie chce dłużej na to pozwalać. Jak podaje portal Money.pl, Europa została oszukana nawet na... 152 mld euro.

Przedstawiciele Google Polska przetłumaczyli list otwarty Susan Wojcicki do twórców YouTube. Fragment dotyczący ACTA 2 przeczytacie poniżej:
Artykuł 13 w obecnej treści grozi uniemożliwieniem milionom ludzi – w tym twórcom wideo takim jak Wy, a także użytkownikom – przesyłania treści na platformy takie jak YouTube. Ponadto grozi też uniemożliwieniem użytkownikom w Unii Europejskiej oglądania treści już dostępnych na kanałach twórców wszędzie indziej. Dotyczy to też niesamowitej biblioteki filmów edukacyjnych na YouTube – takich jak lekcje językowe czy poradniki. Ta regulacja stanowi zagrożenie zarówno dla Waszej możliwości utrzymywania się, jak i możliwości dzielenia się swoim głosem ze światem. Jeśli zostanie wprowadzony w życie w obecnie zaproponowanej formie, Artykuł 13 zagraża setkom tysięcy miejsc pracy, Europejskim twórcom, firmom, artystom i wszystkim których zatrudniają. Ta propozycja może zmusić platformy takie jak YouTube by dopuszczać treści pochodzące tylko od małej liczby dużych przedsiębiorstw. Byłoby zbyt ryzykowne dla platform hostować treści od małych, oryginalnych twórców, ponieważ platformy byłyby bezpośrednio odpowiedzialne prawnie za te treści. Wiemy, jak ważne jest aby wszyscy posiadacze praw autorskich byli sprawiedliwie wynagradzani – właśnie dlatego stworzyliśmy system Content ID i platformę do wynagradzania wszystkich kategorii posiadaczy treści. Ale niezamierzoną konsekwencją artykułu 13 będzie zagrożenie dla tego ekosystemu.

Więcej informacji przedstawionych w nieco bardziej wizualny sposób znajdziecie w najnowszym materiale umieszczonym na oficjalnym kanale CEO YouTube:Uważacie, że tego typu stanowisko i apel do twórców, zmieni coś w kwestii nadchodzącego głosowania nad tzw. "ACTA 2"? Piszcie w komentarzach!

avatar

Marysia Sicinska

W redakcji APYnews od listopada 2016 roku. Uwielbia grać w gry komputerowe oraz oglądać jak robią to inni. Interesuje się również muzyką.