YouTube wyświetli komunikat, gdy napiszesz obraźliwy komentarz

YouTube wyświetli komunikat, gdy napiszesz obraźliwy komentarz

Hejt w internecie jest naprawdę sporym problemem, również na YouTube. Bardziej doświadczeni twórcy już wiedzą, że będą musieli codziennie się z nim mierzyć, ale dla młodszych i nowych twórców, może to być element, który całkowicie zrujnuje ich karierę. YouTube postanowił jednak zacząć zapobiegać, niż zwalczać obraźliwe komentarze i od teraz będzie wyświetlał specjalny komunikat.


Serwis YouTube już od dawna bardzo intensywnie walczy z hejtem, mową nienawiści i innymi komentarzami, które nigdy nie powinny znaleźć się w internecie. Niestety wciąż jest ich pełno. Ze statystyk wynika, że w stosunku do 2019 roku, algorytm YouTube zanotował aż 46-krotny wzrost efektywności. Od września tego roku zamknięto 54 000 kanałów z powodu hejtu i mowy nienawiści, a także 1,8 miliona kanałów za inne naruszenia regulaminu serwisu.

Czy zapobieganie hejtowi będzie skuteczniejsze niż jego usuwanie? Bardzo możliwe, że tak. Weźmy pod uwagę, że obraźliwe komentarze, zawierające mowę nienawiści, często są pisane pod wpływem silnych emocji. Ich autorzy chcą odreagować swoje zdenerwowanie bądź po prostu sprawić komuś przykrość. Jeżeli algorytmy YouTube zadziałają prawidłowo i wykryją, że właśnie napisany komentarza zawiera hejt, wyskoczy nam okienko, które poinformuje nas, że komentarz może nie być odpowiedni. Będzie to chwila na dodatkowe zastanowienie się nad jego treścią. Może w tym czasie autor tekstu dostrzeże, że napisał tam coś nieodpowiedniego i anuluje wysyłanie komentarza. Jeżeli jednak uzna, że to właśnie chciał napisać, będzie mógł zignorować komunikat.Oczywiście, jeżeli komentarz ten zostanie później zgłoszony i uznany za nieodpowiedni, będzie mógł zostać usunięty. Dodatkowa przeszkoda przed wysłaniem wiadomości pod wpływem emocji może okazać się bardzo skuteczną formą redukcji hejtu z YouTube. Warto jednak zastanowić się, na jakiej zasadzie będzie działał algorytm i czy będzie dokładny. Okazuje się, że uczy się on na podstawie zgłaszanych i usuwanych treści, które naruszają regulamin YouTube. Dzięki temu automatycznie jest w stanie wykryć, czy wiadomość zawiera niedozwolone elementy, czy nie. Jednakże, jak każdy algorytm, który musi analizować wiadomości pisane przez człowieka, może pomylić się, ponieważ nie zawsze jest w stanie zrozumieć kontekst danej treści. Dlatego też użytkownik zawsze będzie miał możliwość zignorowania komunikatu i opublikowania swojego komentarza.

Nowy dodatek do YouTube działa już w aplikacji mobilnej. Nie wiadomo jednak kiedy pojawi się on w wersji na przeglądarki. Miejmy nadzieję, że serwis wprowadzi go jak najszybciej, a wraz z biegiem czasu będzie go rozwijał. Pozostaje nam tylko czekać, aż będzie on dostępny wszędzie i obserwować jego skuteczność. Zapewne już za jakiś czas YouTube pochwali się jego statystykami.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl