YouTube wprowadził współczynnik wyświetleń filmów naruszających zasady

YouTube wprowadził współczynnik wyświetleń filmów naruszających zasady

YouTube postanowił wprowadzić "współczynnik wyświetleń filmów naruszających zasady". Pojawi się on w raportach dotyczących skuteczności walki z nieodpowiednimi treściami.


Zasady panujące na portalu YouTube regularnie ulegają mniejszym lub większym zmianom. Ich zaostrzanie oraz luzowanie ma zazwyczaj jeden oficjalny powód - dbanie o to, by platforma była miejscem bezpiecznym i odpowiednim dla wszystkich użytkowników.

Od 2018 roku mamy do czynienia z publikacją raportów, które mają udowodnić wszystkim, iż działania YouTube mają sens. Mowa tu o statystykach dotyczących np. usuniętych filmów, kanałów i komentarzy. Teraz do tego grona dołączył nowy wskaźnik.

Nazywa się Violative View Rate (VVR) i jest niczym innym jak współczynnikiem wyświetleń filmów naruszających zasady. Ma on pokazać jak duży procent obejrzeń materiałów na YouTube ma swoje źródło w klipach niezgodnych z regulaminem serwisu.

Źródło: YouTube


Dane miały być zbierane już od 2017 roku i te najnowsze (z czwartego kwartału minionego roku) wskazują na VVR na poziomie około 16 – 0,18 procent. Oznacza to mniej ni więcej, iż na każde 10 tys. wyświetleń filmów przypada od 16 do 18 odtworzeń klipów naruszających zasady YouTube.

Źródło: YouTube


Skąd w ogóle wiadomo takie rzeczy? YouTube wysyła część materiałów do specjalistów odpowiedzialnych za kontrolę treści. Na podstawie informacji zwrotnych obliczany jest wskaźnik VVR. Całość ma na celu jeszcze szersze przedstawienie stopnia, w którym chroniona jest społeczność.

 

Co sądzicie o staraniach YouTube odnośnie ochrony użytkowników? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.