YouTube wprowadza nowy regulamin. Będzie więcej reklam

YouTube wprowadza nowy regulamin. Będzie więcej reklam

Od kilku dni w Polsce stopniowo zostaje wprowadzany nowy regulamin YouTube. Na wasze konta e-mail powiązane z kontem YouTube, mogła już przyjść informacja o nowych warunkach korzystania z serwisu. Co dokładnie się zmieni?


Wśród nadchodzących zmian zostanie wprowadzona m.in. nowa forma dotycząca rozliczania twórców z przychodów. Od 1 czerwca, wszelkie płatności, jakie użytkownik będzie miał prawo otrzymywać od YouTube na przykład w ramach programu partnerskiego YouTube, wspierania kanału lub superczatu, będą traktowane jako tantiemy. Jeśli wymaga tego prawo, Google będzie pobierać podatki od tych płatności. Dodatkowo serwis wprowadzi nowe zabezpieczenie przed nieautoryzowanym wykorzystaniem czyjegoś wizerunku.

Użytkowników szczególnie zainteresuje jedna zmiana, która niekoniecznie wam się spodoba. Od teraz serwis będzie mógł wyświetlać reklamy i zarabiać na nich nawet na takich kanałach, które nie mają statusu partnerskiego, a jego twórca nie chce lub jeszcze nie może zarabiać na reklamach pod swoimi filmami. Oznacza to, że już niedługo reklamy będą wyświetlane pod wszystkimi materiałami w serwisie.


YouTube ma prawo do generowania przychodów z tytułu wszystkich treści na platformie, a reklamy mogą pojawić się w filmach z kanałów, które nie biorą udziału w programie partnerskim YouTube. Użytkownik udziela YouTube prawa do zarabiania na należących do niego Treściach w Usłudze (zarabianie może obejmować wyświetlanie reklam przy albo w Treściach lub pobieranie od użytkowników opłaty za dostęp).

Zmiany dotyczące reklam zostaną wprowadzone już 1 czerwca i od tego dnia możemy spodziewać się większej ilości spotów na platformie. Decyzja najprawdopodobniej powstała m.in. w celu zwiększenia zakupów usługi Premium, z której już teraz korzysta coraz więcej osób.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.