YouTube utrudni dostęp do treści dotyczących 5G i koronawirusa

YouTube utrudni dostęp do treści dotyczących 5G i koronawirusa

W ciągu ostatnich dni całkiem głośno zrobiło się wokół teorii spiskowej dotyczącej rzekomego wpływu sieci 5G na rozprzestrzenianie koronawirusa. Efektem pogłoski była seria podpaleń masztów nadajnikowych w Wielkiej Brytanii, przez co YouTube podjął decyzje o utrudnieniu dostępu do filmów propagujących kontrowersyjną tezę. 


Zgodnie z informacjami udzielonymi przez serwis The Guardian, YouTube rozpoczął już walkę z dezinformacją dotyczącą związku pomiędzy nadajnikami sieci 5G, a koronawirusem SARS-CoV-2. Filmy związane z tym tematem mają dużo rzadziej docierać do większego grona użytkowników, a w przypadku naruszenia regulaminu platformy -  zostawać z niej usunięte. Jest to rozwinięcie działającego już od kilku dni programu filtrowania i wyłapywania fake newsów związanych z obecną pandemią.Efekt teorii spiskowej w postaci ostatnich podpaleń nadajników, nie dość, że jest przejawem poważnego wandalizmu, to może dodatkowo doprowadzić do wielu niedogodności. Dostęp do sieci jest obecnie potrzebny wielu ludziom bardziej niż kiedykolwiek i stanowi obecnie podstawę pracy zdalnej oraz utrzymywania kontaktu z bliskimi osobami.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.