YouTube to oaza wolności słowa. Tak twierdzi Susan Wojcicki

YouTube nie ma politycznej agendy i jest idealnym miejscem dla ludzi o przeróżnych poglądach. Tak przynajmniej twierdzi Susan Wojcicki - dyrektor generalna portalu.


Susan Wojcicki to persona, która raczej nie ma zbyt dobrej opinii wśród użytkowników YouTube. Nie tak dawno głośno było bowiem o przyznanej jej nagrodzie za "wolność słowa" przez organizację Freedom Forum Institute sponsorowaną przez... YouTube.

Dyrektor generalna portalu po raz kolejny zdecydowała się zabrać głos odnośnie wolności na portalu YouTube. Na łamach konferencji Impact CEE udzieliła odpowiedzi na liczne pytania dotyczące np. walki z dezinformacją czy poprawności politycznej panującej na platformie.

Zaznaczyła między innymi, iż pandemia koronawirusa przyczyniła się do znacznego wzrostu liczby użytkowników, jak i publikowanych filmów zawierających niekoniecznie prawdziwe informacje. Dlatego też zdecydowano się na chociażby współpracę z polskim rządem i stworzenie specjalnej zakładki z oficjalnymi materiałami zawierającymi sprawdzone dane.Podkreśliła także, że niezwykle istotna jest możliwość przedstawiania różnych punktów widzenia jeśli chodzi o np. wydarzenia polityczne. Jak twierdzi, YouTube to biznes i nie ma tu miejsca na ograniczenia ze względu na odmienny światopogląd:
Nie mamy politycznej agendy ani biznesowej, ani technicznej. Mamy interes, prowadzimy biznes i chcemy prezentować jak najwięcej poglądów, nie chcemy pomijać np. 50 proc. krajów, które są konserwatywne; mamy powód, aby zachować szerokie spektrum poglądów. Internet pozwala na wiele poglądów, których byśmy nie zobaczyli w tradycyjnej telewizji.

Platformie ma przyświecać cel zwiększania wolności słowa, a nie jej ograniczania. Cóż, zapewne nie każdy odbiorca i twórca by się z tymi stwierdzeniami zgodził.

 

Co sądzicie o wypowiedziach CEO portalu YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.