YouTube Shorts oficjalnie w Polsce

YouTube Shorts oficjalnie w Polsce

YouTube Shorts oficjalnie zadebiutowało w Polsce, lecz ponownie w wersji beta. Użytkownicy spodziewać mogą się m.in. nowych funkcji edycji krótkich materiałów.


Zapewne wiele osób skorzystało już z YouTube Shorts w Polsce. Nowy format filmów dostępny był bowiem u nas przez pewien czas w wersji beta. Jak się okazuje, Shorts powraca - tym razem już "na zawsze", lecz ponownie nie w swojej finalnej odsłonie.

Google poinformowało właśnie o dostępności Shorts we wszystkich krajach, gdzie dostępna jest platforma YouTube - więc również w Polsce. Wspomniano jednak o "beta testach", co pozwala sądzić, iż gigant wciąż nie jest pewien, co do finalnego wydania nowej funkcjonalności.

YouTube Shorts to opcja pozwalająca twórcom na nagrywanie krótkich (maksymalnie 60-sekundowych) w orientacji pionowej. Użytkownik może oczywiście łączyć kilka klipów oraz wykorzystywać dostępne efekty tak, by stworzyć najatrakcyjniejszy materiał.

Źródło: Google


Zespół odpowiedzialny za nowość wymienia kilka funkcji Shorts:


  • Dodawanie tekstu w konkretnych momentach filmu;

  • Pobieranie próbki ścieżki dźwiękowej z innych Shorts do wykorzystania we własnym filmie;

  • Automatyczne dodawanie napisów;

  • Nagrywanie do 60 sekund za pomocą kamery do Shorts;

  • Dodawanie klipów z galerii telefonu do treści nagranych przy użyciu kamery do Shorts;

  • Dodawanie podstawowych filtrów w celu korekcji kolorów  krótkich form - w przyszłości zostanie dodanych więcej efektów.


Obiecywane są oczywiście inne usprawnienia, lecz pojawią się one "wkrótce". Przypomniano również o funduszu YouTube Shorts. Jego pula wynosi 100 mln dolarów - pieniądze wypłacone zostaną twórcom, którzy stworzą najlepsze i najchętniej oglądane filmy.

YouTube Shorts będzie dostępne w Polsce od 14 lipca 2021 roku. Wciąż mogą występować drobne błędy oraz niedociągnięcia.


 

Planujecie korzystać z formatu Shorts? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.