YouTube Shorts już dostępne w wersji beta

YouTube Shorts już dostępne w wersji beta

Sekcja "Shorts" w wersji beta zaczęła pojawiać się na YouTube u pierwszych użytkowników. Pojawiają się tam krótkie materiały wideo nagrane w orientacji pionowej.


W połowie lutego zespół odpowiedzialny za platformę YouTube podzielił się nadchodzącymi planami na rozwój. Jednym z celów było wprowadzenie nowego formatu "Shorts" - krótkich materiałów wideo trwających maksymalnie 60 sekund.

Cóż, nie musieliśmy długo czekać. Wersja beta nowości zadebiutowała właśnie u części osób - w Polsce została ona okrzyknięta jako "Krótkie filmy". Jak ją odnaleźć? Zazwyczaj pojawia się na głównej stronie aplikacji mobilnej lub tuż pod oglądanym materiałem.

Oprócz samego podglądu klipów zobaczyć możecie liczbę ich wyświetleń. Po kliknięciu w wybrany film, rozszerzy się on na cały ekran. Wtedy otrzymacie opcję polubienia treści, zostawienia "kciuka w dół", napisania komentarza, udostępnienia oraz zgłoszenia i wyświetlenia opisu. Zasubskrybować będzie można także kanał oraz wyświetlić inne krótkie filmy się na nim znajdujące.

Źródło: wł.


Nawigacja przebiega w sposób identyczny, co na TikToku, czyli w sposób wertykalny. Przewijając palcem w górę lub w dół przejdziemy do kolejnych/poprzednich materiałów.

YouTube chwali się niezwykłą popularnością nowości w Indiach. Teraz testy zostały rozszerzone o inne rynki, lecz nadal mamy do czynienia ze wczesną wersją funkcjonalności. Wygląd sekcji (i samego formatu) może się więc nieco zmienić.

Nie wszyscy także mogą mieć na razie dostęp do "Shorts". Google nie określiło zasięgu i formy udostępniania nowości. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji.

 

Co sądzicie o "Shorts"? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.