Oglądałeś YouTube? Prawdopodobnie wydobywałeś kryptowalutę!

Oglądałeś YouTube? Prawdopodobnie wydobywałeś kryptowalutę!

Myśleliście kiedyś o kopaniu kryptowalut? Chcieliście być "'górnikami", ale nie wiedzieliście za specjalnie, jak się do tego zabrać? Cóż, bardzo możliwe, że kopaliście kryptowalutę nawet o tym nie wiedząc, przy okazji oglądając swojego ulubionego YouTubera. 


Przyjemne z pożytecznym? Niekoniecznie, bo szkodliwy kod, który wykorzystywał moc obliczeniową naszych komputerów do kopania kryptowalut obciążał je nawet o 80%, oczywiście bez naszej wiedzy . Ten kod zawierały reklamy na platformie Google DoubleClick, które można spotkać na YouTube.YouTube był idealnym miejscem do wykorzystywania komputerów, żeby te kopały kryptowalutę dla kogoś i dawały mu zarobić. Użytkownik na jednej stronie spędzał dużą ilość czas - mniej więcej tyle, ile trwa film, więc koparka mogła działać dłużej. Ponadto jeśli ktoś uruchamia film w wysokiej rozdzielczości, to nie dziwi go większe obciążenie komputera, które de facto spowodowane było wykorzystywaniem go do wydobywania kryptowaluty.

W ten sposób miliony komputerów użytkowników YouTube'a na całym świecie mogły stać się koparkami kryptowalut. Osoby odpowiedzialne za wprowadzenie szkodliwego kodu celowali głównie w internautów z: Francji, Włoch, Hiszpanii, Japonii  i Tajwan, jednak ofiarą mógł paść tak naprawdę każdy, również i my.

Według Google kod został usunięty w ciągu 2 godzin. Eksperci z Trend Micro twierdzą jednak, że odnotowywali takie ataki na przestrzeni całego mijającego tygodnia. Podobne głosy można było słyszeć od internautów na całym świecie.

Dobrze, że kod został już zwalczony, jednak gigant taki jak Google nie może sobie pozwolić na tego typu wpadki, które mają realny wpływ na użytkowników na całym świecie. Sam fakt, że hakerom udało się dopisać do kodu szkodliwe oprogramowanie jest skandaliczny i nie powinien nigdy mieć miejsca.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.