YouTube pozwany za cenzurowanie filmów!

YouTube pozwany za cenzurowanie filmów!

YouTube to jeden z portali z największą dzienną liczbą wejść na świecie. Serwis firmy Google nigdy wcześniej blokował twórczości związanej z wolnością słowa, jednak od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o cenzurze wprowadzanej właśnie w przypadku takich materiałów. Nie wszyscy akceptują działania strony, a wśród nich znalazły się też osoby, które postanowiły walczyć o swoje zdanie. 


Jakiś czas temu YouTube postanowił zablokować materiały na kanale konserwatywnej organizacji PragerU w trybie ograniczonego dostępu na platformie. PragerU to amerykańska organizacja, której filmy to głównie liczne materiały edukacyjne. Według członków organizacji, ocenzurowane nagrania w żaden sposób nie były szkodliwe ani nie stanowiły potencjalnego zagrożenia dla dzieci oraz innych osób korzystających z trybu ograniczonego dostępu. YouTube zwyczajnie uznał niektóre filmy za szerzące mowę nienawiści.

Organizacja nie chciała jednak pogodzić się z decyzją portalu i postanowiła pozwać YouTube. PragerU kilkanaście dni temu złożyło w sądzie pozew, w którym prawnicy organizacji twierdzą, że serwis powinien być traktowany jako forum publiczne i nie powinien ograniczać nikogo w kwestii wolności słowa. Członkowie organizacji odwołują się także do pierwszej poprawki konstytucji Stanów Zjednoczonych, zgodnie z którą YouTube nie powinien cenzurować filmów według własnego uznania, a stosować prawo związane z wolnością wypowiedzi i opinii. Oprócz tego, PragerU zauważyło również, że inne kanały o takiej samej, konserwatywnej tematyce nie zostały w żaden sposób ukarane ani pozbawione materiałów. Na ten moment YouTube nie zabrał głosu w tej sprawie.

 

avatar

Marysia Sicinska

W redakcji APYnews od listopada 2016 roku. Uwielbia grać w gry komputerowe oraz oglądać jak robią to inni. Interesuje się również muzyką.