YouTube ograniczy kontrolę filmów przez moderatorów!

YouTube ograniczy kontrolę filmów przez moderatorów!

Algorytm, który niedziała na YouTube jest prawdopodobnie największą zmorą Człowieka Wargi i innych YouTuberów. Chodzi o to, że mylnie ocenia on filmy wrzucane na platformę i często niesłusznie zabiera im monetyzację czy ogranicza zasięgi. Brakuje w tym wszystkim czynnika ludzkiego, którego, jak się okazuje, będzie jeszcze mniej. 


Susan Wojcicki podczas ostatniej sesji Q&A przyznała, że platforma ogranicza liczbę godzin pracy dla pracujących w niepełnym wymiarze godzin, którzy są tzw. moderatorami treści. Oznacza to, że będą oni mogli spędzać maksymalnie 4 godziny dziennie przeglądając potencjalnie szkodliwe filmy. Ich zadaniem jest upewnianie się, czy udostępniane filmy zgadzają się z polityką platformy.

Oto, co na ten temat mówi sama Susan:
To jest prawdziwy problem. Sama spędziłam wiele czasu patrząc na tego typu treści przez ostatni rok. To bardzo trudne.

Skąd taka decyzja? Prawdopodobnie wynika ona z faktu, że jak sama Susan twierdzi, jest to bardzo trudne zadanie. Prawa federalne pozwalają mieć nielegalne treści na serwisach typu YouTube czy Facebook, ale jednocześnie wymagają od nich, aby były one usuwane przy pomocy zasobów ludzkich oraz algorytmów. YouTube wprowadza algorytm zwany jako Content ID, który identyfikuje i usuwa treści łamiące prawa autorskie. Jeśli natomiast chodzi o filmy, które przedstawiają przemoc, morderstwa, samobójstwa i inne tego typu treści, to moderatorzy sami muszą potwierdzić ich zawartość.Ograniczenie pracy moderatorów treści nie jest dobrą wiadomością, ponieważ oznacza to, że prawdopodobnie monitorowanie treści pojawiających się na YouTube będzie na jeszcze słabszym poziomie. Z drugiej strony YouTube twierdzi, że zatrudni 10 tysięcy osób, żeby poradzić sobie z ograniczeniami własnego algorytmu.

Jesteśmy ciekawi czy decyzja Susan będzie miała wpływ na polski YouTube, czy też nie odczujemy tego w ogóle. Pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję na to, że będzie dobrze!

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.