YouTube nie będzie dalej monetyzował filmów Fazowskiego

YouTube nie będzie dalej monetyzował filmów Fazowskiego

Jakiś czas temu na łamach naszego serwisu pisaliśmy o wprowadzaniu przez YouTube nowych systemów dotyczących walki z tzw. kontrowersyjnymi treściami. Zastanawialiśmy się wtedy czy wprowadzona przez platformę pewnego rodzaju cenzura nie będzie utrudnieniem dla zwykłych twórców. Otóż pojawiły się już pierwsze opinie na ten temat. Głos zabrał m.in. Dawid Fazowski, który w mocnych słowach skomentował cały system.
Dawid Fazowski to twórca kanału podróżniczego Przez Świat na Fazie, na którym pojawiają się materiały z jego różnych zagranicznych wypraw. Ostatnio na kanale pojawił się materiał z Afganistanu, gdzie Dawid przedstawiał realia panujące w tym, nie ma co ukrywać, dość niebezpiecznym miejscu ze względu na panujący tam cały czas konflikt. Niestety krótko po publikacji filmu, YouTube wyłączył twórcy możliwość zarabiania z reklam, jak twierdzi sam Dawid, za użycie słowa Afganistan w tytule.Twórca oczywiście nie zgadza się z decyzją YouTube i uważa ją za zbytnie nadużycie. W swoim materiale nie promuje żadnych ideologii, a jedynie przedstawia jak faktycznie wygląda życie w Afganistanie w okresie Ramadanu i nie tylko. Być może jednym z powodów takiej, a nie innej decyzji platformy jest umieszczona w materiale broń, niestety jak twierdzi sam Dawid, ze względów bezpieczeństwa była ona po prostu konieczna.Dla twórcy ograniczenie zarobów z jego działalności na YouTube jest niestety bardzo niekorzystne, gdyż swoje projekty finansuje właśnie z tego tytułu. Z tego względu kanał otwiera się więc na sponsorów i inne podobne współprace. Taka decyzja spotkała się z naprawdę ciepłym odzewem, więc wiele wskazuje na to, że jeśli zajdzie taka potrzeba widzowie chętnie pomogą Dawidowi, a i on sam będzie walczył o swoje przyszłe jak i istniejące już materiały.

A co wy sądzicie o całej tej sprawie? Dajcie nam znać co sądzicie w komentarzach.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.