YouTube pozbędzie się karty

YouTube pozbędzie się karty "Na Czasie"? Oto, co ma ją zastąpić

Wchodząc na YouTube, często liczymy, że serwis zaproponuje nam ciekawy film, który moglibyśmy obejrzeć. W tym celu powstała nawet specjalna zakładka "Na czasie", w której możemy przeglądać materiały zyskujące popularność, a także znaleźć coś dla siebie dzięki podziałowi filmów na cztery kategorie: muzyka, gry, wiadomości i filmy. Teraz zakładka doczekała się znacznej przemiany, która obecnie jest w fazie testów.


Zakładka "Na czasie" ma się zmienić całkowicie w najbliższym okresie. Pierwszym i najbardziej widocznym krokiem serwisu, będzie zmiana nazwy tej karty na "Odkrywaj". Testy nowej funkcji rozpoczęły się już jakiś czas temu, na bardzo małym gronie odbiorców. Od wyników, jakie przyniesie ten eksperyment, uzależnione będzie, czy aktualizacja trafi do większej grupy widzów. Wygląda jednak na to, że nowa zakładka sprawdza się doskonale, ponieważ liczba osób mających do niej dostęp ciągle się zwiększa. Karta "odkrywaj" zyskała nową ikonę - kompas. Gdy w nią klikniemy, zostaniemy przeniesieni do zakładki, która ma jeszcze trafniej niż dotychczas pomóc nam wybrać odpowiedni film. Rozszerzeniu ulegnie ilość ikon znajdujących się na samej górze. Pojawią się tam między innymi takie kategorie jak: "zdobywające popularność", "oryginalne", czy "rosnące". Ta ostatnia zakładka będzie spełnieniem marzeń wszystkich mniejszych twórców. YouTube wreszcie postanowił ułatwić im docieranie do większej ilości widzów. Klikając ikonę rakiety, zostaniemy przeniesieni do listy filmów małych YouTuberów, które zdobywają popularność. Z pewnością będzie to ogromne urozmaicenie dla widzów, którzy nie chcą ciągle oglądać wyłącznie najbardziej znanych twórców. Teraz wyszukiwanie mało znanych kanałów stanie się znacznie łatwiejsze. Pod ikonami pojawi się nowa część zakładki, w której pojawią się materiały dobrane do tematyki, jaką często przeglądamy. Filmy będą tam podzielone na kilka kategorii, a każda z nich zostanie opatrzona zdjęciem, pokazującym, czego możemy się spodziewać na filmach z tej kategorii.Poniżej znajdziemy listę filmów, które przygotował dla nas algorytm. Są one dobierane na podstawie naszych preferencji. Wyświetlone będą w postaci listy, którą możemy swobodnie przewijać do momentu, gdy natrafimy na interesujący nas materiał. Film informujący o tej aktualizacji zyskał bardzo pozytywny odbiór. W komentarzach pod nim widać, że największe poparcie zmiana funkcjonalności karty, zyskała u mniejszych twórców, którzy bardzo się cieszą, że wreszcie serwis pomoże im dotrzeć do większego grona widzów, dzięki czemu już wkrótce mniejsze, lecz ciekawe kanały zyskają większą popularność, a my jako widzowie, dostaniemy nowe, interesujące treści.

Aktualizacja nie będzie przynosić korzyści jedynie twórcom i widzom. Serwis również dzięki temu będzie mógł odnotować znaczne zyski. Dobieranie filmów pod konkretnego użytkownika sprawi, że będzie chciał przeglądać więcej materiałów, czego skutkiem będzie większa ilość czasu spędzonego na YouTube, a w efekcie, rosnące przychody z reklam. Niestety na ten moment nie ujawniono informacji, kiedy funkcja ma zostać wydana dla wszystkich użytkowników serwisu. Mamy nadzieję, że nie będzie trzeba na nią długo czekać i już wkrótce będziemy mogli cieszyć się większą personalizacją serwisu.

Mateusz Książek

Jestem uczniem liceum, organistą i skrzypkiem. Wolny czas zapełniam oglądaniem filmów na YouTube i muzyką.