"YouTube Dni Kultury" - weekendowy festiwal online startuje już jutro!

Ostatnie miesiące w związku z pandemią koronawirusa nie są łatwe dla każdego z nas. Cała sytuacja dotknęła w dużym stopniu branżę rozrywkową oraz szeroko pojętą branżę kulturalną. YouTube wychodzi jednak naprzeciw temu stanowi rzeczy i organizuje wydarzenie online, z którego skorzystają zarówno artyści, instytucje kultury oraz widzowie. O co dokładnie chodzi?

Już jutro - 18 września, rozpocznie się wydarzenie YouTube we współpracy z teatrami i twórcami polskiej sceny. "YouTube Dni Kultury" to inicjatywa, która da nam możliwość obejrzenia wyjątkowych spektakli, ale nie tylko. Podczas trwania wydarzenia zaprezentowane zostaną premierowe oraz archiwalne spektakle, musicale, balet, dokument oraz przedstawione zostaną rozmowy z artystami. Wydarzenie potrwa cały weekend - od 18 do 20 września i będzie unikalną możliwością do zapoznania się ze światem sztuki. Swoje treści udostępni aż 13 instytucji, w tym m.in.: Teatr Capitol, Teatr Polonia, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Studio Buffo, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki – Opera Narodowa czy Klub Komediowy. Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Wyjątek stanowią spektakle Teatru Polonia, które będzie można oglądać przez pół roku od weekendowej premiery. W ramach "Dni Kultury" organizowanych przez YouTube, będziemy mogli obejrzeć m.in. wywiad z Krystyną Jandą, spektakl pt. "Kapelusz Gombrowicza", komedię pt. "Klub kobiet porzuconych" czy balet pt. "Mąż i żona" i wiele więcej! Poniżej znajdziecie ciekawe propozycje programu, który w pełnej okazałości jest znacznie dłuższy, a zapoznacie się z nim pod tym linkiem. Wsparcie artystów w obecnej sytuacji jest niewątpliwie bardzo ważne. YouTube organizując wydarzenie ma zamiar wspomóc wszystkich ich w tym trudnym momencie, dając nam możliwość podziwiania wyjątkowych spektakli całkowicie za darmo. Małgorzata Krasowska (YouTube Partnerships Manager) postanowiła przybliżyć cel wydarzenia oraz wyjaśnić, co było inspiracją do jego stworzenia:

Od połowy marca aż do czerwca Polacy nie mieli możliwości wybrania się do ulubionych teatrów. W tym trudnym dla wszystkich czasie wyszły one naprzeciw swojej publiczności i zamieszczały różnorodne materiały w internecie, często korzystając z platformy YouTube. Widzowie mogli oglądać występy transmitowane zarówno na żywo, jak i w formie VOD na kanałach teatrów i często wyrażali wdzięczność za możliwość spotkania ze swoimi ulubionymi aktorami. Zainspirowani tym zjawiskiem i dobrym odbiorem tej formy obcowania ze sztuką, proponujemy widzom festiwal „YouTube Dni Kultury”. Jego celem jest przedstawienie Polakom różnorodnych instytucji, które publikują na swoich kanałach spektakle, czytanie performatywne sztuk, materiały zakulisowe i wyjątkowe spotkania z aktorami.

"YouTube Dni Kultury" to inicjatywa, która zdecydowanie jest warta uwagi i na stałe może zmienić charakter świadczenia spektakli popularnych instytucji, które już od marcowego "lockdown'u" z coraz większym zainteresowaniem poznają możliwości jakie daje YouTube w przedstawianiu ich twórczości. Gratulujemy pomysłu i zachęcamy was do śledzenia weekendowych spektakli.  

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz jego pełny program znajdziecie na stronie www.youtubednikultury.pl. Do zobaczenia na YouTube!


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.