YouTube oficjalnie wprowadza wielkie zmiany w swojej polityce

YouTube oficjalnie wprowadza wielkie zmiany w swojej polityce

YouTube już niedługo może zmienić się nie do poznania. Wszystko ze względu na wprowadzony właśnie nowy regulamin platformy zgodny z amerykańską ustawą COPPA. Zmiany dotkną najbardziej tych twórców, których kanały opierają się na treściach dla najmłodszych.


O zmianach w zasadach YouTube informowaliśmy Was już w listopadzie minionego roku. Warto jednak jeszcze raz przypomnieć powód wprowadzenia licznych korekt w regulaminie platformie.

YouTube poszedł na ugodę z Federalną Komisją Handlu (FTC) po tym jak został oskarżony o naruszenie amerykańskiej ustawy Children's Online Privacy Protection Act (COPPA). Jej celem jest ochrona prywatności i sposobów zbierania danych osobowych dzieci. Co zatem już niedługo zmieni się w serwisie?

Zacznijmy od podstaw. Przede wszystkim każdy twórca musi informować, czy dany film jest dozwolony dla osób poniżej 13 roku życia. Tutaj zaczynają się problemy dla użytkowników nagrywających treści dla dzieci.

Jeśli bowiem materiał zostanie oznaczony jako "dla dzieci", to twórca nie będzie mógł umieszczać w nim ukierunkowanych reklam. Powiadomienia push w przypadku takich filmów także nie będą działać, więc proszenie o kliknięcie "dzwoneczka" na nic się zda. Obostrzenia obejmą również transmisje na żywo, skąd zniknie opcja Super Chat. Zabraknie funkcji komentowania treści oraz dodawania takich materiałów na playlisty. Film dla dzieci nie będzie mógł być wyświetlany w formie "Miniodtwarzacza", a twórcom zabrana zostanie możliwość publikacji Relacji oraz komunikowania się z widzami za pośrednictwem sekcji Społeczność.

Prawdopodobnie więc zmniejszeniu ulegną zasięgi oraz zarobki YouTuberów z zawartością dla osób poniżej 13 roku życia.Co więcej, YouTube nie jest w stanie jednoznacznie określić elementów definiujących "film stworzony dla dzieci". Wszystko bowiem zależy od Federalnej Komisji Handlu, której wskazówki są dosyć ogólne i niezbyt jasne. Platforma do wykrywania treści używać będzie sztucznej inteligencji opartej o uczenie maszynowe. Jeśli twórca nie oznaczy dobrze materiału, to system zrobi to prędzej czy później za niego.

Najgorsze w tym wszystkim jest chyba to, że twórcy nie do końca wiedzą co robić. YouTube nie podał jasnych wskazówek oraz szczegółowych wytycznych odnośnie wprowadzanych zmian, co wzbudziło liczne obawy influencerów. Nie wiedzą oni bowiem jak uniknąć naruszenia zasad i nie potrafią stwierdzić czy ich filmy są zgodne (lub nie) z nowym regulaminem, który zaczął już obowiązywać.

O tym informuje komunikat, jaki użytkownicy mogą znaleźć po wejściu w "studio twórców" na YouTube:
Uwaga: wszyscy twórcy są zobowiązani podjąć działanie, aby zapewnić zgodność z amerykańską ustawą o ochronie prywatności dzieci w internecie (Children's Online Privacy Protection Act – COPPA) i innymi przepisami. Sprawdź ustawienia swojego kanału.

Miejmy nadzieję, że YouTube już niedługo ustosunkuje się do wątpliwości wyrażanych przez społeczność. Zmiany zostały dopiero co wprowadzone, więc warto jeszcze trochę poczekać na ich efekty.

 

Co sądzicie o zmianach wprowadzonych przez YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.