YouTube automatycznie usuwał krytyczne komentarze wobec Chin

YouTube automatycznie usuwał krytyczne komentarze wobec Chin

To, że algorytmy YouTube stają się coraz bardziej restrykcyjne, nie jest już żadną tajemnicą, bowiem mówią o tym nie tylko internauci, ale również sami twórcy. Cyfrowa cenzura działa również w sekcji komentarzy, co znów stało się głośnym tematem, w związku z negatywnymi komentarzami dotyczącymi Chin. 


YouTube od dawna stał się medium zbyt obszernym, aby mógł być w całości nadzorowany przez fizycznych pracowników. Firma od dłuższego czasu w coraz większym stopniu zdaje się na automatyczne filtry, wyłapujące niedozwolone słowa lub frazy. Liczni użytkownicy platformy zwrócili uwagę na intrygujący fakt, polegający na usuwaniu nieprzychylnych komentarzy wobec Chin, dosłownie w ciągu kilku sekund od ich publikacji. Internet zawrzał, a wobec samego YouTube padły zarzuty o cenzurze politycznej oraz odbieraniu wolności słowa. Głos w sprawie zabrał jeden z rzeczników prasowych YouTube, który zapewnił, iż musiał wystąpić błąd i z pewnością nie było to celowe działanie firmy. Stwierdził on, że któryś z pracowników musiał przypadkowo dodać poszczególne frazy do systemu blokowanych filtrów oraz zapowiedział przeprowadzenie specjalnego dochodzenia w tej sprawie. Sprawa wygląda co najmniej podejrzanie, szczególnie, że YouTube jest w Chinach niedostępny. 

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.