Xbox Game Pass - usługa abonamentowa od Microsoftu

Xbox Game Pass - usługa abonamentowa od Microsoftu

Problem piractwa widoczny jest od wielu lat i mimo tego, iż nie da się tego zjawiska w pełni zatrzymać to pewne firmy postanawiają na różne sposoby przekonać użytkowników do tego, że nielegalne udostępnianie plików jest w zasadzie mało opłacalne. Rewolucją w tej kwestii stało się wprowadzenie usług abonamentowych. Na początku było Spotify, a jakiś czas później do akcji wkroczył Netflix. Teraz pora na Microsoft.


W dzisiejszych czasach, kiedy to Internet jest powszechny na całym świecie wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy jak wiele pobieranych przez nich plików zostało udostępnionych do sieci nielegalnie, bez jakiejkolwiek licencji, czy zgody twórcy np. utworu muzycznego, gry komputerowej, czy filmu. Często dochodzi jednak nawet do takich sytuacji, że ten, kto wypuścił bez żadnej zgody dany plik do sieci uważa się za dobrego i niełamiącego praw człowieka.

Z pomocą przyszło Spotify, gdzie za drobną opłatą możemy na dany czas wykupić sobie dostęp do wszelakich treści muzycznych większości wytwórni muzycznych. Wszystko uporządkowane i zgromadzone w jednym miejscu, a przede wszystkim - legalne. Podobną usługę zaoferował Netflix jeśli chodzi o filmy oraz seriale. Za niewielką kwotę dostajemy dostęp do ulubionych materiałów wideo w świetnej jakości. Motywacja do pobierania pirackich plików momentalnie spadła.

Dokonanie czegoś podobnego w aspekcie gier wideo jest zapewne marzeniem wielu gigantów, lecz nikomu się to jeszcze tak naprawdę nie udało. Postanowił więc zrobić to Microsoft prezentując światu Xbox Game Pass - comiesięczną usługę, która w praktyce jak na razie nie wygląda na idealną.

xboxgamepass

Opcja ta będzie dostępna jedynie dla użytkowników sieci Xbox Live i aby z niej korzystać będzie trzeba uiszczać opłatę w wysokości 39,99 złotych miesięcznie. W zamian dostaniemy zmienną listę 100 gier z asortymentu Microsoft. Tutaj pojawia się poważny szkopuł. Oznacza to, że lista nie będzie stała i co pewien okres czasu konkretne tytuły będą znikać z listy aby mogły zostać zastąpione innymi. Jak na razie nie wiemy dokładnie jakie produkcje zagoszczą na pierwszy miesiąc - Microsoft będzie cały czas starał się o współpracę z wieloma producentami, aby jak najbardziej urozmaicić usługę i zachęcić większą rzesze graczy.

Xbox Game Pass to także zniżki na gry, które się tam pojawią - 20% na pełnoprawne tytuły i 10% na dodatki do nich. Oficjalnie wszystko ruszy wiosną tego roku, więc pozostaje nam czekać na więcej szczegółów - dopiero wtedy oceniać będziemy czy warto inwestować w nowość od Microsoftu.

ILE WIESZ O IZAKU? SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ W NASZYM QUIZIE!Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.