Wyzwanie na TikToku doprowadziło do śmierci 10-latki

Wyzwanie na TikToku doprowadziło do śmierci 10-latki

We Włoszech zdecydowano o zablokowaniu TikToka przynajmniej do 15 lutego. Powodem jest samobójstwo 10-latki, która wzięła udział w wyzwaniu popularnym na tej aplikacji. 


Włoski organ ochrony danych postanowił zablokować TikToka z powodu śmierci dziesięciolatki z Palermo. Jak poinformowali jej rodzice, chciała wziąć udział w popularnym na TikToku wyzwaniu - Blackout Challange. Polega ono na tym, aby zacisnąć sobie coś wokół szyi na jak najdłużej. Ma to spowodować coś w rodzaju odurzenia ze względu na brak dopływu tlenu. Dziewczynka zamknęła się w łazience i obwiązała sobie wokół szyi pasek od szlafroka. Znaleziono ją nieprzytomną w łazience z telefonem w ręce. Trafiła do szpitala, ale lekarzom nie udało się jej uratować.We Włoszech obowiązuje zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 13. roku życia bez zgody opiekuna. Jednak jak wiadomo, łatwo to obejść. Przy zakładaniu konta, na takim portalu, nikt nie prosi o żaden dokument potwierdzający wiek. Jedyne co trzeba zrobić to zaznaczyć swoją datę urodzenia. Dlatego tak łatwo ominąć ten przepis.

Jednak organ ochrony danych we Włoszech postanowił to zmienić. Do 15 lutego TikTok musi ponownie zweryfikować wiek swoich użytkowników, aby został odblokowany w tym kraju. Rzecznik aplikacji skomentował to:

Prywatność i bezpieczeństwo to najwyższy priorytet i nieustannie pracujemy nad wzmocnieniem naszych zasad, procesów i technologii, aby chronić całą naszą społeczność, a w szczególności naszych młodszych użytkowników.Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.