Wybrano najlepiej opracowane hasło na Wikipedii. Jest nim wódka

Wybrano najlepiej opracowane hasło na Wikipedii. Jest nim wódka

Jeśli Polacy na czymś się znają, to na pewno na orle bieliku i na wódce. Przynajmniej tak wynika z konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska za najlepiej zredagowane hasło w polskiej wersji Wikipedii.


Konkurs został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego uczestnicy mieli za zadanie poprawiać jakość haseł z tzw. kanonu polskiej Wikipedii. Ów kanon zawiera około 1.5 tysiąca najważniejszych haseł dotyczących Polski i samych Polaków.

Okazało się, że kanon w istocie zawiera najbardziej polskie hasła. Otóż za najlepsze i najwartościowsze merytorycznie hasło uznano wódkę. Jury uznało, że wpis w Wikipedii zawiera szeroki rys historyczny, opis aspektów prawnych, technologii produkcji, rynku, spożycia czy samego znaczenia trunku w kulturze. Wpis zawiera również ciekawe grafiki i ilustracje, a informacje w nim zawarte są poparte weryfikowalnymi źródłami. Zobaczcie zresztą sami to arcydzieło. Drugie miejsce w konkursie zajęło hasło "orzeł bielik", natomiast trzecie należy do hasła "polska szkoła filmowa".Oto co na temat laureata ma do powiedzenia prof. Dariusz Jemielniak, który zasiadał w jury konkursu:
Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie - powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka - na Wikipedii to samo zdrowie!

Wygląda na to, że polscy internauci solidarnie i celowo skupili się na haśle, które jest bardzo charakterystyczne dla naszego kraju. Świadczyć to może nie tylko o zamiłowaniu do tego typu trunków, ale i dystansie polskich internautów do samych siebie.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.