Współzałożyciel Apple przegrał proces przeciwko YouTube

Jeden z trzech założycieli firmy Apple — Steve Wozniak — został jakiś czas temu zamieszany w kontrowersję związaną z YouTube. Jego wizerunku użyto do promocji oszustwa kryptowalutowegoWozniak pozwał korporację o zezwalanie na rozwój nieuczciwych praktyk, ale ostatecznie sąd uznał inaczej.


Głośna afera z wykorzystywaniem wizerunku Steve Wozniaka do promocji Bitcoinów po raz pierwszy wybuchła niemal rok temu. W lipcu 2020 współzałożyciel Apple'a postanowił pozwać YouTube za jakikolwiek brak działań w kierunku zdjęcia oszustw z platformy.Liczne reklamy kryptowalut zachęcały początkujących inwestorów do wzięcia udziału w tzw. giveaway'u, który miał prowadzić sam Wozniak. W tym celu oszuści umieścili w spotach dane osobowe Steve'a, jego zdjęcia oraz posklejane materiały z konferencji prasowych. Reklama wyglądała „obiecująco”.

Steve Wozniak wielokrotnie prosił platformę o zajęcie się scam'em, którego dopuszczają się jej użytkownicy. Próby dotarcia do YouTube nic nie dały, więc Wozniak posłał sprawę do sądu.Jak się okazało korporacja Google, a także podlegający jej YouTube nie poniosą ostatecznie żadnej odpowiedzialności za szkodliwe treści opublikowane przez oszustów. Według orzeczenia sądu, prawo federalne USA nie zrzuca na serwisy internetowe winy za aktywności swoich użytkowników. Steve Wozniak ma jednak jeszcze szansę odwołać się do odpowiedzi sądu.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.