Współzałożyciel Apple pozwał YouTube

Współzałożyciel Apple pozwał YouTube

Pozwy wobec gigantycznych korporacji i ich kontrowersyjnych działań są już na porządku dziennym. Inaczej ma się sprawa, gdy taki pozew wystosuje rozpoznawalna osoba. Steve Wozniak - współzałożyciel Apple, postanowił w ostatnich dniach pozwać YouTube, a oto dlaczego. 


Powodem podjęcia działań współzałożyciela Apple jest brak odpowiedzi serwisu na prośby o usunięcie filmów reklamowych związanych z Bitcoinami, które w sposób bezprawny postanowiły wykorzystać wizerunek  Steve'a. Po batalii trwającej kilka miesięcy, Wozniak nie otrzymał żadnej odpowiedzi, dlatego też postanowił skierować sprawę do sądu.

Scamy związane z przesyłaniem bitcoinów są obecnie niezwykle popularne w sieci. Związane jest to głównie z łatwością przeprowadzenia oszustwa, po którym złodzieje nie pozastawiają żadnego śladu. Wykorzystują przy tym znane osobistości, aby zwiększyć swoją wiarygodność. Tak było w przypadku scammerskich reklam z wizerunkiem Steve Wozniaka. Jedną z nich możecie zobaczyć poniżej:Oszuści namawiali w ten sposób do przelewania bitcoinów na osobny adres, który rzekomo miał oddawać kryptowalutę ze znaczną nawiązką. Tak oczywiście się nie działo, a pieniądze trafiały prosto na rachunek złodzieja. Osoby, które dały się oszukać oraz sam Steve Wozniak, którego wizerunek został wykorzystany, postanowiły złożyć pozew do YouTube po tym, jak po wielu prośbach do serwisu, ten nie zareagował w najmniejszy sposób, aby pozbyć się wspomnianych reklam.


Okazuje się jednak, że sprawa w sądzie niekoniecznie musi być jednostronna. Jak donoszą zagraniczne media, poprzez specjalne zapisy w regulaminie serwisu, możliwy jest taki scenariusz, w którym YouTube uniknie odpowiedzialności wobec scammerskich reklam na platformie. To jednak pokaże nam najbliższy czas, gdy sąd zajmie się sprawą Steve'a oraz innych poszkodowanych.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.