Wolna wola? Czy istnieje naprawdę?

Wolna wola? Czy istnieje naprawdę?

Psychologia jest bardzo ciekawą dziedziną nauki i niestety bardzo niedocenianą. W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy wystawiani na różnego rodzaju psychologiczne próby manipulacji, mimo że wmawia nam się, że każdy z nas jest kowalem swego losu. Powiecie mi, że przecież jest coś takie jak wolna wola. Ja z kolei pytam Was: "Jesteście pewni?"


Masny na swoim kanale TO JUŻ JUTRO w bardzo fajny sposób pokazuje nam zasady działania psychologii w życiu codziennym. Jak sam mówi: „[...] bardzo duży nacisk kładzie się na nasz indywidualizm i wolność [...]” co jasno przekłada się na to, że jesteśmy wolni, mamy wolną wolę i możemy robić co nam się żywnie podoba. Niestety to tylko czcze gadanie. Już od dzieciństwa stawia się nas przed wyborami. Szkoła, studia, praca, ubezpieczenie, a nawet bardziej przyziemne wybory, z którymi przychodzi nam się zmierzyć np. podczas zakupów. Przy tym wszystkim wmawia się nam, że każda nasza decyzja wpłynie na nasze przyszłe życie. Liczba możliwości nas przerasta - to tak zwana tyrania wyboru - i zaczynamy szukać pomocy w różnego rodzaju poradnikach czy u mentorów.


Rafał używa określenia "wpływ społeczny". Bardzo często podczas naszych wyborów szukamy poparcia u innych, co zrobiłby ktoś będąc na naszym miejscu i robimy to z dwóch powodów: albo chcemy być akceptowani w grupie, albo osoba ta ma władzę, jest przez nas szanowana i liczymy się z jej zdaniem.


Świetnym pokazaniem wpływu społeczeństwa na nas samych jest zaprezentowane przez Masnego zjawisko zarażania ziewaniem, które działa nawet poprzez film.


Eksperyment Asha idealnie pokazuje jak duży wpływ na nasze decyzje ma opinia innych. Więcej o tym usłyszycie wchodząc na kanał Rafała i oglądając ten odcinek. Poza tym dowiecie się co to reguła wzajemności i jak jest wykorzystywana przeciwko nam oraz czym jest taktyka niskiej piłki.


 

Przy okazji sprawdźcie ile wiecie na temat Abstra.


Zmieniliście trochę swoje postrzeganie psychologii? Niestety na każdym kroku ktoś próbuje nas wykorzystać, nagiąć według własnych potrzeb. Wolność podejmowania decyzji jaką posiadamy jest tak naprawdę tylko złudzeniem, bo jesteśmy sterowani na każdym kroku. Wolna wola to tylko słowa i nikt nie zwraca na nią uwagi.


A wy co o tym myślicie? Jak często zdarza wam się polegać na opinii innych? Zastanówcie się chwilę i powiedzcie, czy dajecie sobą manipulować? Dajcie znać w komentarzach.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl