Hakerzy znaleźli nowy sposób na zainfekowanie Windowsa 10

Hakerzy znaleźli nowy sposób na zainfekowanie Windowsa 10

Podczas premiery najnowszego systemu ze stajni Microsoftu, firma zachwalała się, że będzie on najbezpieczniejszy ze wszystkich do tej pory wydanych na rynek. Zapewnienia te mają w sobie dużo prawdy, lecz nie da się ukryć, że Windows 10 nie jest pod tym względem idealny. 


Pracownik firmy SpecterOps, Matt Nelson, w lutym bieżącego roku odkrył pewną lukę w tytułowym systemie. Zaobserwował on, że plik .SettingContent-ms zapisany w formacie XML służący do tworzenia skrótów dla różnych ustawień Windowsa 10 może posłużyć do infekcji innych systemów.

Haker może "zaszczepić" w dokumencie odpowiednie skróty uruchamiające wirusa i udostępnić go w sieci. Gdy zostanie on pobrany, automatycznie infekuje komputer ofiary. Atak może być o tyle kłopotliwy, że antywirusy mają problem z jego wykryciem.Najbardziej kuriozalne w tym wszystkim jest jednak to, że ten ubytek w strukturze Windowsa 10 został przez użytkownika zgłoszony już na początku roku, a Microsoft nadal nie zabrał się do jego naprawy. Co więcej, sposób na wykorzystanie tej luki dostępny jest w internecie od początku czerwca, więc hakerzy z pewnością zaczęli już "bawić się" z opisanym problemem.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.