Wielkie oszustwo na Twitchu. Policja zatrzymała 40 osób

Wielkie oszustwo na Twitchu. Policja zatrzymała 40 osób

Kilka dni temu oddziały policji z Turcji dotarły do 40 osób zamieszanych w tzw. pranie brudnych pieniędzy. Do oszustwa doszło za pomocą serwisu Twitch, gdzie przemycono około 10 milionów dolarów. Co ciekawe, do odkrycia przestępstwa przyczynił się ostatni wyciek danych, w tym zarobków streamerów z Twitcha.


Warto cofnąć się na chwilę w czasie. Kiedy w październiku zeszłego roku Twitch zaliczył ogromny wyciek danych, nikt nie spodziewał się, że mógłby on przydać się w jakiejś słusznej sprawie. Przypomnijmy, że wyciekł wtedy sam kod źródłowy Twitch.tv, a także zarobki znanych streamerów. Jednak wyciek ten wykazał coś jeszcze...

Gdy wiele wrażliwych danych pojawiło się w sieci, gracze z Turcji szybko wychwycili, że pewna liczba mało popularnych twórców miała przypisane bardzo wysokie darowizny w postaci bitów (wirtualnej waluty) na platformie Twitch. Sprawa została zgłoszona na policję, a śledztwo wykazało, że takich streamerów znajduje się około 40.Skąd twórcy mieli tak nieproporcjonalnie duże zarobki? Okazało się, że przestępcy byli w posiadaniu kradzionych kart kredytowych, za których pomocą wykupywali bity na live'ach zaprzyjaźnionych streamerów. Ci natomiast dzielili się zarobionymi pieniędzmi z oszustami lub „anulowali transakcję” co zwracało pieniądze na ich konta.

Źródło: dotesports.com

Dawid Ignasiak

Studiuję copywriting na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.