Według YouTube rozdzielczość 720p to już nie HD!

Według YouTube rozdzielczość 720p to już nie HD!

Przez ostatnie lata technologia poszła mocno do przodu, a robiące niegdyś duże wrażenie rozdzielczości, takie jak 1080p, stają się już zwykłym standardem. W dobie poszerzającej się obsługi 8K,a na którą niedawno zdecydował się YouTube, rozdzielczość 720p przestała być uznawana jako HD, przez samą wspomnianą platformę. 


Zgodnie z dotychczasowymi definicjami 720p uznawane było jako HD, 1080p jako Full HD, 1440p - QHD, a 4K to już coraz częstsze dzisiaj UHD. Wymieniona legenda funkcjonowała bez zmian, aż do niedawna, bowiem jakiś czas temu, internauci zauważyli, iż znaczek HD, który do tej pory wyświetlał się przy wyborze rozdzielczości 720p na YouTube, zniknął bez śladu. Zmiana wywołała dosyć głośną dyskusję, w której po jednej stronie barykady stoją ci pierwsi, niemogący pogodzić się ze wrzucaniem 360p, 480p i 720p do jednego wora oraz ci drudzy, którzy aktualizacje tego stanu rzeczy popierają, wskazując na znaczny postęp technologiczny.Wygląda jednak na to, że nie zależnie od tego, która strona "konfliktu" ma więcej racji, 720p powoli przestanie być uznawane, jako HD, a przynajmniej przestało już teraz na samym YouTube. 

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.