W tym kraju władze chcą zakazać TikToka

W tym kraju władze chcą zakazać TikToka

TikTok jest aplikacją, w której można wykazać się prawdziwą kreatywnością i dać ogromne pole do popisu swojej wyobraźni. Istnieją jednak osoby, które wykorzystują go do propagowania nieodpowiednich treści. Indyjskie władze z tego względu rozważają wprowadzenie zakazu używania TikToka w kraju. 


Część polityków z Indii twierdzi, że TikTok doprowadza do "udziału w aktach degradacji kulturowej nastolatków i młodych dorosłych". Z tego powodu istnieje prawdopodobieństwo, że aplikacja zostanie zakazana w jednym z 29 stanów Indii - Tamil Nadu. Wniosek wypłynął od ministra technologii informatycznych w tym stanie M. Manikandana.

Oto co o sytuacji powiedział jeden z miejscowych polityków Thamimun Ansari:
Poruszyłem kwestię przekazaną mi przez pracowników opieki społecznej, że aplikacja mobilna (TikTok) działa jako platforma dla gorących debat przeciwnych prawu i porządkowi i udostępnia materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym.Chodzi zatem o treści szkodliwe społecznie, w tym te erotyczne, których istnienia nie można zaprzeczyć na platformie. Ich obecność niestety nie dziwi ze względu na ogromną liczbę użytkowników aplikacji. Indyjskie władze mają jednak szczególny problem z zaistniałą sytuacją, ponieważ w tym kraju baza osób korzystających z aplikacji jest bardzo duża - wynosi ponad 20 milionów aktywnych użytkowników. Ponadto w grudniu 2018 roku 36 nastolatków z Indii przyznało, że doświadcza cyberprzemocy w serwisie, a jedna nawet rzekomo popełniła przez niego samobójstwo. Trudno jednak nie brać tych doniesień z rezerwą, skoro źródła nie są w stanie jednoznacznie określić czy ktoś popełnił samobójstwo, czy też nie.

Co na to przedstawiciele TikToka? Zapowiedzieli już powołanie pracowników z siedzibą w Indiach. Będą oni mieli za zadanie wspierać lokalne organy ścigania w przypadku natknięcia się na niedozwolone treści. Oprócz tego deweloperzy zapewniają, że potrafią chronić swoich użytkowników przed niepożądanymi treściami. Służyć ma do tego m.in. mechanizm raportowania, który pozwoli władzom szybko zgłaszać treści, które nie powinny widnieć w serwisie.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.