W polskim internecie działa ponad 40 tysięcy trolli

W polskim internecie działa ponad 40 tysięcy trolli

Dobre trollowanie w internecie nie jest złe. Gorzej, jeśli trollowanie ma na celu wywoływać niepotrzebne dyskusje, które skłócają społeczeństwo. Ostatnio internauci przypomnieli o raporcie z 2017 roku, według którego w polskim internecie działało aż 40 tysięcy trolli.


O raporcie zrobiło się głośno dzięki użytkownikom Wykopu oraz Twittera. Podchwycili oni bowiem raport z 2017 roku, stworzony przez Roberta Gorwa, absolwenta Oxford Internet Institute (OII) na Uniwersytecie Oksfordzkim, według którego w polskim internecie działało 40 tysięcy trolli.Tytułowe trolle to stworzone przez pewną firmę, której nazwy się nie podaje, fałszywe konta, posiadające własne numery IP czy unikalny styl pisania. Ich awatary są tworzone z przerobionych zdjęć, które można znaleźć w internecie. Każdy z pracowników firmy był odpowiedzialny za obsługę nawet 15 fikcyjnych tożsamości. Autor badania oceniał, że prowadzone w ten sposób trolle były praktycznie nie do odróżnienia od normalnych ludzi. Jaki był ich cel? Oczywiście polscy politycy, dziennikarze, blogerzy oraz aktywiści.

Z badania przeprowadzonego przez Roberta Gorwa wynika, że aż 33 procent wiadomości wysyłanych na polskim Twitterze pochodzi z fikcyjnych kont. Wykazano, że 263 profile publikujące prawicowe treści to fikcyjne konta, z których wysłano około 10 tysięcy wiadomości. Jeśli chodzi o lewicowe konta, to ich według badania było 113 i zamieściły 2 tysiące tweetów.W odnalezionym sprawozdaniu zawarte zostały informacje o tym, że firma z Warszawy zobowiązała się do zajmowania się tysiącem wątków i dokonywania 5 tysięcy wpisów automatycznych w mediach społecznościowych. Informacje wyglądają na prawdziwe, ponieważ pod umową znajduje się pieczęć i podpis pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego. Nie wiadomo, w jakim celu konta były używane, ale najprawdopodobniej była to nagonka polityczna.

Powyższe dane oraz odnaleziony raport pokazują, że w polskim internecie łatwo jest natknąć się na hejtującego trolla, który nawet nie jest człowiekiem. Warto o tym pamiętać, prowadząc lub wdając się w jakąkolwiek dyskusję.

Źródło: Wirtualna PolskaComputational Propaganda in Poland

 

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.