Facebook nareszcie ma konkurencję! Czym jest Vero, które podbija internet?

Facebook nareszcie ma konkurencję! Czym jest Vero, które podbija internet?

W świecie portali społecznościowych nadal niepodzielnie rządzi Facebook, lecz coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju problemach tej platformy. Wielu ludzi narzeka na uciążliwe algorytmy i zalew nieinteresujących treści na stronie głównej. Słychać nawet głosy, że młode osoby zaczynają rezygnować z FB na rzecz innych portali. Ostatnimi czasy głośno robi się m.in. o aplikacji Vero, która według niektórych opinii ma przełamać monopol serwisu stworzonego przez Marka Zuckerberga. Czy ma jakiekolwiek szanse?


Aplikacja Vero dostępna jest już zarówno dla posiadaczy smartfonów z iOS, jak i dla właścicieli sprzętu opartego na Androidzie. W założeniu jest bardzo prosta - możemy podzielić się zdjęciem, ciekawym linkiem, muzyką, video czy rekomendacją miejsca, książki czy filmu, który ostatnio obejrzeliśmy. I tu należy się zatrzymać. Właśnie na wspomniane rekomendacje położony jest całkiem spory nacisk. Różne marki miałyby zarabiać na tego typu rozwiązaniu, co ponoć ograniczyłoby reklamy w aplikacji z zewnątrz, bądź kompletnie by je z niej usunęło.

Inną zaletą jest tu brak wspomnianych wcześniej algorytmów. Wszystko wyświetlać ma nam się chronologicznie, w kolejności w jakiej zostało dodane.

Na YouTube znaleźć możemy reklamę Vero, która przedstawia główne założenia i funkcje aplikacji.Aplikacji nie można zarzucić złego marketingu. Ogłoszono, że pierwszy milion użytkowników będzie mógł pobrać ją za darmo. Jednak w wyniku ogromnego zainteresowania rejestracja w serwisie jest darmowa do odwołania, warto więc założyć sobie tam konto - tak na wszelki wypadek, bo w przyszłości za dostęp trzeba będzie już zapłacić. Oczywiście opłata nadal ma być symboliczna.Należy pamiętać, że aplikacja cały czas jest w fazie rozwoju i wiele rzeczy nie działa jeszcze poprawnie. Słyszy się głosy, że aktywacja konta mogłaby przebiegać sprawniej, w lepszej formie mogłyby być również serwery aplikacji, które przy dużym zainteresowaniu mocno zwolniły.

Trudno przewidywać czy na chwilę obecną Vero jest w stanie realnie zagrozić Facebookowi. Nawet jeśli nie zdobędzie pozycji giganta rynku, to dla wielu może być całkiem ciekawą alternatywą i niewykluczone, że uda się jej zebrać wokół siebie całkiem spore grono zwolenników.

Już teraz aplikacja odbiła się szerokim echem w świecie technologicznym, a coraz więcej znanych osób zaczyna z niej korzystać. Jedno jest pewne - pierwszy raz od dawna pojawiła się aplikacja, o której w ogóle mówi się, że mogłaby zagrozić Facebookowi. I bardzo dobrze, że tak się stało, bo monopol nigdy nie jest dobry i platforma Marka Zuckerberga powinna czuć na karku oddech.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.