Valve i inni wydawcy gier ukarani na blisko 8 mln euro

Valve i inni wydawcy gier ukarani na blisko 8 mln euro

Komisja Europejska postanowiła zająć się długoletnim łamaniem zasad przez duże korporacje, takie jak ValveBethesda, Koch Media czy Capcom. Chodzi o różnice cenowe i ograniczanie sprzedaży gier cyfrowych dla krajów Unii Europejskiej. Wydawcy zapłacą wielomilionowe kary.


Zarzuty te obejmują sprzedaż cyfrowych gier wideo w latach 2010-2015. Obecne na Steamie bariery transgraniczne to nic innego jak zapobieganie kupowaniu kluczy do gier przez obywatela jednego kraju o wiele taniej na rynku innego kraju. Takie ograniczenia nałożone zostały np. na Polskę, Czechy czy Litwę, w których licencje zdarzają się tańsze niż u zachodnich członków UE. Dzięki temu Niemcy nie mogą aktywować u siebie kluczy wygenerowanych w Polsce.  I to właśnie nie spodobało się Komisji.

Zasady uzgodnione wcześniej z państwami członkowskimi jasno wskazywały na jednolitość cyfrowego rynku. Według nich wszyscy powinniśmy mieć możliwość wyszukania najlepszej dla nas ceny za towar — czy to w Polsce, czy we Francji.

Wspomniani wydawcy gier poszli na współpracę z Komisją Europejską i w zamian minimalnie obniżono kary pieniężne. Wyjątkiem jest Steam, który jako jedyny odmówił posłuszeństwa. To poskutkowało zwiększeniem nagany — Valve zapłaci 1,6 mln euro.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.