Problemy uTorrent - aplikacja stała się niebezpieczna!

Problemy uTorrent - aplikacja stała się niebezpieczna!

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nielegalne ściąganie plików z internetu niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Jedną z popularniejszych form tego procederu jest jest korzystanie z tzw. torrentów. Powstały do tego celu różne aplikacje. Najczęściej używaną jest uTorrent, jednak już wkrótce ze względu na lukę w zabezpieczeniach można ona stracić swoje grono zwolenników.


Specjaliści z Google Project Zero zajmujący się różnego rodzaju zagrożeniami w sieci poinformowali, że popularna aplikacja do ściągania plików za pomocą torrentów stanowi poważne ryzyko dla naszego komputera. W dużym skrócie w programie znaleziono lukę, która pozwala zamienić nasz sprzęt chociażby w koparkę bitcoinów, o których tak dużo mówi się w ostatnim czasie. Wyciec może również historia naszego pobierania jak i same ściągnięte pliki. Wszystko to oczywiście bez naszej wiedzy. Problem ten występuje zarówno w wersji desktopowej jak i standardowo w samej aplikacji.Osoby związane z dystrybucją uTorrent twierdzą, że problem zostanie rozwiązany przy najbliższej aktualizacji. Tymczasem do tego czasu używanie aplikacji może być dla użytkowników najzwyczajniej w świecie niebezpieczne. Póki co warto zaopatrzyć się więc w inne alternatywne programy tego typu, jeśli chce się coś ściągnąć za pomocą torrentów albo po prostu poszukać bardziej legalnych źródeł zdobycia świetnego filmu czy nowej gry. Do tego oczywiście serdecznie zachęcamy.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.