Miliony usuniętych filmów z YouTube przez pandemię koronawirusa

Miliony usuniętych filmów z YouTube przez pandemię koronawirusa

Niedawno YouTube opublikował dane na temat respektowania polityki społeczności za okres drugiego kwartału 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa platforma zdecydowała się na zwiększenie automatyzacji, jeśli chodzi o weryfikację materiałów wideo.


Drugi kwartał 2020 roku był pierwszym pełnym kwartałem, w którym YouTube korzystał z tej zmodyfikowanej struktury egzekwowania prawa. Doprowadziło to do usunięcia nawet tych treści, które jednoznacznie nie naruszały polityki serwisu. Portal w oficjalnym komunikacie wytłumaczył, że podjęli takie kroki
Ponieważ odpowiedzialność jest naszym najwyższym priorytetem

Źródło: blog.youtube


YouTube zadecydował tak przede wszystkim przez to, że został zniesiony obowiązek przebywania pracowników portalu w biurach. Dlatego też postawiono zwiększyć automatyzację pewnych działań.

Jako efekt, w tym kwartale zostało usuniętych dwukrotnie więcej filmów niż w poprzednim. Zwiększyła się również liczba odwołań autorów do serwisu, dzięki czemu suma przywróconych filmów wzrosła względem pierwszego kwartału z 25% do 50%.

Z raportu za drugi kwartał 2020 roku, wynika że zostało usuniętych:

  • Ponad 11 milionów filmów

  • Niecałe 2 miliony kanałów

  • Ponad 2 miliardy komentarzy

  • 99,2% komentarzy na podstawie automatycznego oznaczeniaTrzy kraje z największym odsetkiem usuniętych filmów to: Stany Zjednoczone, Indie i Brazylia.


Oprócz tego ograniczono lub całkowicie zaprzestano monetyzacji filmów, w których dopatrzono się dezinformacji medycznej, takiej jak np. rząd stworzył wirusa jako broń biologiczną, korporacje stworzyły wirusa czy choroba COVID-19 jest rozprzestrzeniana za pomocą technologii 5G. Zwrócono także uwagę na wyzwania oraz żarty z koronawirusa, ponieważ popularne stały się wyzwania polegające na lizaniu desek sedesowych czy przebieraniu się w kombinezony ochronne.

W obliczu ostatnich zmian niektórym twórcom może być trudno dostosować się do nowych standardów społeczności. Dlatego też powstał film z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania,czyli np.

  • Dlaczego zautomatyzowane systemy popełniają tyle błędów?

  • Dlaczego recenzenci nie mogą pracować po prostu z domu?

  • Kiedy filmy o koronawirusie zaczną zarabiać i dlaczego trwa to tak długo?

  • Dlaczego wybieracie tylko niektórych twórców do zarabiania, a nie wszystkich?


Więcej o nowych regułach możecie przeczytać tutaj.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.