USA: 18-latek na transmisji na żywo zastrzelił 10 osób

USA: 18-latek na transmisji na żywo zastrzelił 10 osób

Do strasznego wydarzenia doszło wczoraj w Stanach Zjednoczonych. 18-letni napastnik zastrzelił 10 osób oraz zranił trzy kolejne w supermarkecie w Buffalo. Zamachowiec wcześniej włączył transmisję na żywo na Twitchu, aby zarejestrować zdarzenie. Atak był umotywowany przemocą na tle rasistowskim. 


Do zdarzenia doszło w Buffalo. Agent lokalnego biura FBI poinformował, że strzelanina była przestępstwem na tle nienawiści. Według policji, 11 ofiar 18-letniego zamachowcy była czarnoskóra, a dwie kolejne białe. Sprawcą był Payton Gendron, który całe zdarzenie transmitował na Twitchu za pomocą umieszczonej na kasku kamery. Mężczyzna najpierw postrzelił 4 osoby na parkingu, a następnie dokonał masakry w lokalnym sklepie. Następnie napastnik zdjął kamizelkę kuloodporną oraz się poddał.
Jest to najgorszy koszmar, jaki może spotkać każdą społeczność, a my, jako społeczność, cierpimy. Głębi bólu, jaki odczuwają rodziny i my wszyscy, nie da się nawet opisać.

- komentuje zdarzenie burmistrz Buffalo Byron Brown.Według najnowszych informacji, zamachowiec z Buffalo w sieci zamieścił wcześniej 180-stronicowy manifest, w którym opisał swoją nienawiść do osób czarnoskórych, żydów, osób o poglądach lewicowych oraz osób transpłciowych. W manifeście pojawiło się także odniesienie to Brentona Tarranta, który transmitował zamachy na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Wtedy w wyniku ataku o podobnym podłożu zginęło 51 osób. W tekście autorstwa Paytona pojawiły się także liczne teorie spiskowe, w tym te dotyczące pandemii.

Według informacji The New York Times, administratorzy serwisu Twitch zablokowali konto zamachowca oraz usunęli nagranie po dwóch minutach od pierwszego strzału.
Wyrażamy nasze najgłębsze współczucie ofiarom i ich rodzinom i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc organom ścigania w śledztwie.

- skomentowała rzeczniczka prasowa Twitcha. 

Sprawca masakry został postawiony przed sądem w Buffalo. Jeszcze wczoraj postawiono mu zarzut zabójstwa pierwszego stopnia. 18-latek nie przyznał się jednak do winy i milczał przez cały czas trwania rozprawy.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.